Dodatki wyrównawcze
Dodatek wyrównawczy przysługuje pracownicy w ciąży, pracownikowi przeniesionemu do innej pracy ze względów zdrowotnych oraz pracownikowi szczególnie chronionemu na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.
Jak wspominano wyżej dodatek wyrównawczy przysługuje pracownicy w ciąży. Pracodawca zatrudniający pracownice w porze nocnej jest zobowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza pora nocna. W przypadku, kiedy jest to niemożliwe lub niecelowe, pracodawca musi przenieść pracownice do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy. Ponadto pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży lub karmiąca dziecko piersią przy pracy szczególnie uciążliwej i szkodliwej dla zdrowia ma obowiązek przenieść pracownice do innej pracy. W tym przypadku również, gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.
Dodatek wyrównawczy przysługuje pracownikowi przeniesionemu do innej pracy ze względów zdrowotnych. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany, na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Tak samo pracodawca musi postąpić, gdy na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stal się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy na podstawie ustawy emerytalnej.
Na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych pracownikom szczególnie chronionym można wypowiedzieć warunki pracy i płacy, jeśli nie jest możliwe ich dalsze zatrudnienie na dotychczasowych stanowiskach. Jeśli w wyniku wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynagrodzenie pracownika ulegnie zmniejszeniu, to pracownik ma prawo do dodatku wyrównawczego.
Zasiłek wyrównawczy
Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem pieniężnym przysługującym w razie choroby z ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek wyrównawczy przysługuje przez okres rehabilitacji zawodowej, o której orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszona sprawnością do pracy, wykonującemu prace w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie osiągane podczas rehabilitacji jest niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje ubezpieczonemu będącemu pracownikiem, uprawnionemu do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Zasiłek wyrównawczy nie przysługuje za okresy przerw w rehabilitacji zawodowej spowodowanych chorobą pracownika. Za ten okres pracownik uzyskuje prawo do świadczeń z tytułu choroby.
Zobacz także: Kto ma prawdo do zasiłku wyrównawczego
Wysokość dodatku wyrównawczego a wysokość zasiłku wyrównawczego
Dodatek wyrównawczy przysługuje w wysokości różnicy pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu do innej pracy. Wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego ustala się tak jak wynagrodzenie za czas urlopu. Natomiast zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem.
Zobacz także: Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)