Zasiłek wyrównawczy Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do zasiłku wyrównawczego
Na zasiłek wyrównawczy może liczyć określona grupa pracowników. Rehabilitacji zawodowej mogą być poddani pracownicy ze zmniejszoną sprawnością do pracy zagrożeni chorobą zawodową i wymagający przekwalifikowania, pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, jeżeli stan ich zdrowia wymaga zmiany rodzaju pracy. Na rehabilitację zawodową mogą również liczyć pracownicy, którzy wskutek wypadku lub dłuższej choroby utracili czasowo zdolność do pracy i wymagają adaptacji do pracy. O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej tych pracowników orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik ZUS.
REKLAMA
Zasiłek wyrównawczy przysługuje pracownikowi ze zmniejszoną sprawnością do pracy, wykonującemu pracę w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej.
Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku wyrównawczego
Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku wyrównawczym
Kto nie ma prawa do zasiłku wyrównawczego
REKLAMA
Prawo do zasiłku wyrównawczego związane jest ze statusem pracownika. Tylko osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę może liczyć na zasiłek wyrównawczy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, lub też osoby bezrobotne nie uzyskają uprawnienia do zasiłku wyrównawczego.
Głównym celem istnienia prawa do zasiłku wyrównawczego, jest obniżenie wynagrodzenia pracownika w związku z poddaniem się przez niego rehabilitacji. W związku z tym faktem pracownik, którego wynagrodzenie nie ulegnie obniżeniu nie otrzyma prawa do zasiłku.
Prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy pozbawia prawa do zasiłku wyrównawczego
Zobacz także: Kiedy nie przysługuje zasiłek wyrównawczy
Prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy. Nie później jednak niż po 24 miesiącach od dnia, w którym pracownik podjął rehabilitację. Ponadto prawo do zasiłku wyrównawczego ustaje jeżeli czasowa niezdolność do pracy w okresie rehabilitacji zawodowej trwała nieprzerwanie jeden miesiąc lub jeśli z uwagi na stan zdrowia pracownika rehabilitacja stała się niecelowa.
Zobacz także: Kiedy ustaje prawo do zasiłku wyrównawczego
Wysokość zasiłku wyrównawczego
Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.
Zasiłek wypłaca się z dołu za okresy miesięczne, łącznie z wynagrodzeniem za pracę wykonaną w okresie danego miesiąca.
Zobacz także: Jak oblicza się wysokość zasiłku wyrównawczego
Prawo do zasiłku wyrównawczego przysługuj także pracownicy, jeżeli w czasie ciąży lub w okresie karmienia dziecka wykonuje pracę szkodliwą i uciążliwą dla zdrowia kobiet.
Zobacz także: W jakiej wysokości przysługuje zasiłek wyrównawczy dla kobiet w ciąży
Wniosek o zasiłek wyrównawczy
Pracownik składa wniosek o zasiłek wyrównawczy do jednostki ZUS właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy lub do swojego pracodawcy, jeśli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty. Najważniejszym jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS albo lekarza wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy o potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej. Ponadto należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy albo zakładowego lub międzyzakładowego ośrodka rehabilitacji zawodowej o okresie rehabilitacji zawodowej lub przyuczenia do określonej pracy, zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie pracodawcy albo zakładowego lub międzyzakładowego ośrodka rehabilitacji zawodowej o wysokości miesięcznego wynagrodzenia osiągniętego podczas rehabilitacji zawodowej.
Zobacz także: Jak ubiegać się o zasiłek wyrównawczy
Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat