Niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) – rodzice po rozwodzie

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.
rozwiń więcej
Niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) – rodzice po rozwodzie
Komu przysługuje niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) w przypadku rozwiedzionych rodziców, jakich formalności trzeba dopełnić – wyjaśniają eksperci z Euro-Tax.pl.

Główny Urząd Statystyczny w raporcie ze stycznia 2016 roku podaje, że ponad 65 000 polskich małżeństw rocznie rozpada się w wyniku rozwodu. Podczas spraw rozwodowych opieka nad dziećmi najczęściej przypada matce (ok. 60%), w 30% przypadków opiekę nadal sprawują obydwoje rodzice, a tylko w 5% opieka nad dziećmi jest przyznawana ojcu.

Jak Familienkasse przyznaje zasiłek w przypadku rozwodu?

Jeśli podczas rozwodu sąd przyznał takie samo prawo do opieki obydwojgu rodzicom, to każdy z nich ma prawo ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld. W sytuacji gdy wniosek złoży zarówno matka, jak i ojciec dziecka, niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse) może wydać decyzję, w której każdy z nich będzie otrzymywać po 50% wartości świadczenia (czyli np. 96 euro w przypadku 2017 roku). Nie mniej jednak urząd niechętnie stosuje takie rozwiązanie i w swojej komunikacji zachęca, aby pełne świadczenie pobierał tylko jeden z rodziców. 

Kwestia pobierania zasiłku przez rozwiedzionych rodziców jest dużo łatwiejsza w sytuacjach, gdy cała rodzina przebywa w Niemczech.

Natomiast jeśli dziecko i jeden z rodziców mieszkają w innym państwie należącym do Unii Europejskiej, poza granicami Niemiec, przyznawanie świadczenia jest dużo bardziej skomplikowane. Wtedy oprócz niemieckich przepisów, na równi są stosowane wewnętrzne przepisy kraju, w którym przebywają dzieci – dlatego często zdarza się, że polskie Ośrodki Pomocy Społecznej kontaktują się z niemiecką Kasą Świadczeń Rodzinnych, żeby kompleksowo przeanalizować sytuację danej rodziny i ustalić jej prawo do zasiłku.  Taką samą praktykę stosuje również Familienkasse przesyłając prośby o dokładny raport w sprawie sytuacji rodziny do instytucji takich jak MOPS, kuratoria czy sądy.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Który z rodziców powinien starać się o Kindergeld?

Jeszcze jakiś czas temu regułą było, że ten z rodziców, który był zatrudniony w Niemczech i posiadał tam nieograniczony obowiązek podatkowy miał pierwszeństwo przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny. Jednak bardzo często zdarzało się, że wnioskodawca, który otrzymywał świadczenie, nie przekazywał środków na wychowanie i edukację dzieci, a przeznaczał na własne cele lub traktował jako środki na pokrycie alimentów zasądzonych podczas rozwodu.

Doniesienia o takich sytuacjach spowodowały, że niemiecki rząd postanowił zmienić kryteria przyznawania świadczenia. Od 2016 roku zostały zmienione i wprowadzone nowe formularze i zaświadczenia, które należy dostarczyć do urzędu razem z wnioskiem, jeśli rodzice dziecka nie są ze sobą w związku małżeńskim. Zmiany mają ograniczyć niewłaściwe korzystanie z Kindergeld i sprawić, że środki wypłacane przez Familienkasse rzeczywiście będą pokrywać koszty związane z utrzymaniem dzieci.

Wprowadzone zmiany skomplikowały dotychczasowy proces wnioskowania o zasiłek, szczególnie w kwestii ustalenia który z rodziców powinien zostać wnioskodawcą o świadczenie, tak aby urząd nie miał zastrzeżeń co do słuszności jego pobierania. 


Obecnie pierwszeństwo w pobieraniu Kindergeld mają rodzice prowadzący gospodarstwo domowe, w którym przebywają dzieci, czyli jeśli podczas rozwodu opieka nad dzieckiem została przyznana matce, a ojciec ma zasądzone alimenty i pracuje w Niemczech, ale to matka ma wspólny meldunek z dziećmi w Polsce to ona powinna ubiegać się o niemiecki zasiłek, nawet w sytuacji jeśli nigdy nie pracowała u naszego zachodniego sąsiada. Oczywiście nadal jest wymagane, żeby wniosek był składany w porozumieniu obydwojga rodziców, o czym powinny świadczyć ich podpisy na wniosku. W takiej sytuacji nie ma obowiązku przedstawiania dodatkowych dokumentów oprócz aktu małżeństwa z datą rozwodu.

Oczywiście proces pozyskiwania zasiłku nie należy do najprostszych i często ulega zmianom, które mają na celu sprawne wypłacanie świadczenia, zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości warto skontaktować się z ekspertem w pozyskiwaniu takiego zasiłku – firmą Euro-Tax.pl.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...