REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) – rodzice po rozwodzie

Niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) – rodzice po rozwodzie
Niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) – rodzice po rozwodzie

REKLAMA

REKLAMA

Komu przysługuje niemiecki zasiłek rodzinny (Kindergeld) w przypadku rozwiedzionych rodziców, jakich formalności trzeba dopełnić – wyjaśniają eksperci z Euro-Tax.pl.

Główny Urząd Statystyczny w raporcie ze stycznia 2016 roku podaje, że ponad 65 000 polskich małżeństw rocznie rozpada się w wyniku rozwodu. Podczas spraw rozwodowych opieka nad dziećmi najczęściej przypada matce (ok. 60%), w 30% przypadków opiekę nadal sprawują obydwoje rodzice, a tylko w 5% opieka nad dziećmi jest przyznawana ojcu.

REKLAMA

Jak Familienkasse przyznaje zasiłek w przypadku rozwodu?

Jeśli podczas rozwodu sąd przyznał takie samo prawo do opieki obydwojgu rodzicom, to każdy z nich ma prawo ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld. W sytuacji gdy wniosek złoży zarówno matka, jak i ojciec dziecka, niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse) może wydać decyzję, w której każdy z nich będzie otrzymywać po 50% wartości świadczenia (czyli np. 96 euro w przypadku 2017 roku). Nie mniej jednak urząd niechętnie stosuje takie rozwiązanie i w swojej komunikacji zachęca, aby pełne świadczenie pobierał tylko jeden z rodziców. 

Kwestia pobierania zasiłku przez rozwiedzionych rodziców jest dużo łatwiejsza w sytuacjach, gdy cała rodzina przebywa w Niemczech.

Natomiast jeśli dziecko i jeden z rodziców mieszkają w innym państwie należącym do Unii Europejskiej, poza granicami Niemiec, przyznawanie świadczenia jest dużo bardziej skomplikowane. Wtedy oprócz niemieckich przepisów, na równi są stosowane wewnętrzne przepisy kraju, w którym przebywają dzieci – dlatego często zdarza się, że polskie Ośrodki Pomocy Społecznej kontaktują się z niemiecką Kasą Świadczeń Rodzinnych, żeby kompleksowo przeanalizować sytuację danej rodziny i ustalić jej prawo do zasiłku.  Taką samą praktykę stosuje również Familienkasse przesyłając prośby o dokładny raport w sprawie sytuacji rodziny do instytucji takich jak MOPS, kuratoria czy sądy.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Który z rodziców powinien starać się o Kindergeld?

REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu regułą było, że ten z rodziców, który był zatrudniony w Niemczech i posiadał tam nieograniczony obowiązek podatkowy miał pierwszeństwo przy wnioskowaniu o zasiłek rodzinny. Jednak bardzo często zdarzało się, że wnioskodawca, który otrzymywał świadczenie, nie przekazywał środków na wychowanie i edukację dzieci, a przeznaczał na własne cele lub traktował jako środki na pokrycie alimentów zasądzonych podczas rozwodu.

Doniesienia o takich sytuacjach spowodowały, że niemiecki rząd postanowił zmienić kryteria przyznawania świadczenia. Od 2016 roku zostały zmienione i wprowadzone nowe formularze i zaświadczenia, które należy dostarczyć do urzędu razem z wnioskiem, jeśli rodzice dziecka nie są ze sobą w związku małżeńskim. Zmiany mają ograniczyć niewłaściwe korzystanie z Kindergeld i sprawić, że środki wypłacane przez Familienkasse rzeczywiście będą pokrywać koszty związane z utrzymaniem dzieci.

Wprowadzone zmiany skomplikowały dotychczasowy proces wnioskowania o zasiłek, szczególnie w kwestii ustalenia który z rodziców powinien zostać wnioskodawcą o świadczenie, tak aby urząd nie miał zastrzeżeń co do słuszności jego pobierania. 


REKLAMA

Obecnie pierwszeństwo w pobieraniu Kindergeld mają rodzice prowadzący gospodarstwo domowe, w którym przebywają dzieci, czyli jeśli podczas rozwodu opieka nad dzieckiem została przyznana matce, a ojciec ma zasądzone alimenty i pracuje w Niemczech, ale to matka ma wspólny meldunek z dziećmi w Polsce to ona powinna ubiegać się o niemiecki zasiłek, nawet w sytuacji jeśli nigdy nie pracowała u naszego zachodniego sąsiada. Oczywiście nadal jest wymagane, żeby wniosek był składany w porozumieniu obydwojga rodziców, o czym powinny świadczyć ich podpisy na wniosku. W takiej sytuacji nie ma obowiązku przedstawiania dodatkowych dokumentów oprócz aktu małżeństwa z datą rozwodu.

Oczywiście proces pozyskiwania zasiłku nie należy do najprostszych i często ulega zmianom, które mają na celu sprawne wypłacanie świadczenia, zgodnie z jego przeznaczeniem. Dlatego jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości warto skontaktować się z ekspertem w pozyskiwaniu takiego zasiłku – firmą Euro-Tax.pl.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA