Planując stałe osiedlenie się w Finlandii, szczególnie całą rodziną, warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać zasiłek rodzinny.
Podstawowymi zasadami wypłaty zasiłku rodzinnego w Finlandii to:
- Jest on wypłacany na każde dziecko do ukończenia przez nie 17 roku życia,
- Mogą go pobierać tylko osoby samotnie wychowujące dzieci, nieprowadzących gospodarstwa domowego z inną osobą
Zasiłek rodzinny wypłacany jest od miesiąca, w którym dziecko się urodziło, aż do ukończenia przez nie 17 lat. Minimalny czas pobierania zasiłku rodzinnego to 1 miesiąc, jest on wolny od podatku.
Dodatek specjalny i częściowy
Rodzice są uprawnieni do pobierania dodatku częściowego na dziecko poniżej 3 roku życia, lub jeżeli odbywa pierwszą lub drugą klasę, jeżeli pracują nie więcej niż 30 godzin tygodniowo. Dodatek wynosi 70 euro i wypłacany jest co miesiąc. W odróżnieniu od zasiłku rodzinnego, dodatek ten podlega opodatkowaniu.
Specjalny dodatek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom, którzy uczestniczą w leczeniu lub rehabilitacji dziecka w szpitalu, ambulatorium, w przypadku ciężkiej choroby dziecka leczonej w domu (w połączeniu z leczeniem w szpitalu lub ambulatorium). Podstawą do otrzymywania tego dodatku jest sytuacja, kiedy rodzic z powodu uczestniczenia w leczeniu dziecka nie może wykonywać swojej pracy i nie otrzymuje żadnej rekompensaty z tego tytułu.
Urlop opiekuńczy
Urlopem opiekuńczym została w Finlandii nazwana sytuacja, kiedy to pracownik zmniejsza swój wymiar czasu pracy poprzez redukcję godzin pracy, aby czas ten wykorzystać na wychowanie dziecka. Pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu pod warunkiem, że pracownik był u niego zatrudniony minimum 6 miesięcy. Z takiego urlopu można korzystać aż do ukończenia przez dziecko 2 klasy szkoły podstawowej.