Kryterium dochodowe do zasiłku rodzinnego 2021/2022
REKLAMA
REKLAMA
Kryterium dochodowe i zasiłek rodzinny
Prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków przysługuje:
REKLAMA
- rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
- opiekunowi faktycznemu dziecka;
- osobie uczącej się.
Osoby te muszą jednak spełniać tzw. kryterium dochodowe.
Zasiłek rodzinny przysługuje bowiem, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674,00 zł.
W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 764,00 zł.
Jak obliczyć kryterium dochodowe do „rodzinnego”?
Przede wszystkim warto pamiętać o tzw. zasadzie złotówka za złotówkę. Ma ona zastosowanie, gdy dochód rodziny przekracza kwotę kryterium dochodowego pomnożoną przez liczbę członków danej rodziny o kwotę nie wyższą niż łączna kwota zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami przysługujących danej rodzinie w okresie zasiłkowym, na który jest ustalane prawo do tych świadczeń. W takim przypadku zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego przysługują w wysokości różnicy między łączną kwotą zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny.
Zasada ta zatem w praktyce umożliwia otrzymanie świadczenia w niższej wysokości, wynikającej z przekroczenia kryterium dochodu.
Przyznając zasiłek rodzinny organ bierze pod uwagę dochód w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Uwzględni też dochód uzyskany i utracony. Okres zasiłkowy trwa od d1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego.
Kiedy wzrośnie kryterium dochodowe do zasiłku rodzinnego?
Kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania zasiłku rodzinnego podlegają weryfikacji co 3 lata z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg ten bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
W procedurze weryfikacji świadczeń rodzinnych bierze udział Rada Ministrów i Rada Dialogu Społecznego.
Podczas tegorocznej weryfikacji Rada Ministrów zaproponowała pozostawienie wysokości kryteriów dochodowych na dotychczasowym poziomie.
Kwoty kryteriów dochodowych i poszczególnych świadczeń rodzinnych, które będą obowiązywały od listopada 2021 r. zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.
Zgodnie z tym rozporządzeniem od 1 listopada 2021 r. nie zmieni się wysokość kryteriów dochodowych do zasiłku rodzinnego.
Kolejna weryfikacja przypada na 2024 r. Należy jednak pamiętać, iż procedura weryfikacji nie oznacza obowiązkowej zmiany wysokości weryfikowanych kwot. Oznacza to, iż w tym momencie nie wiadomo jeszcze kiedy mogłoby wzrosnąć kryterium dochodowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat