Jakie zmiany w becikowym zaproponował premier
REKLAMA
REKLAMA
Becikowe zależne od dochodu
REKLAMA
Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka oraz opiekunowi faktycznemu dziecka. Co ważne przyznanie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Jednak ma się to zmienić,bowiem premier zapowiedział, że becikowe będzie dotyczyć tylko tych rodzin o dochodach poniżej 85 tys. złotych. Świadczenie to jest wolne od podatku dochodowego.
REKLAMA
Premier zapowiedział także inne zmiany dotyczące w szeroko pojętych świadczeniach rodzinnych. Zaproponowane zmiany mają dotyczyć systemu podatkowego. Ulgi w podatkach mają być nakierowane na poprawę dzietności i promowanie wielodzietność. W związku z tym ma nastąpić podwyższenie o 50 proc. ulgi na trzecie i kolejne dziecko. Ulga na dwoje dzieci pozostanie bez zmian. Jednakże ulga na pierwsze dziecko przysługiwać będzie tam, gdzie dochód na rodzinę nie przekracza 85 tys. złotych rocznie, czyli na poziomie pierwszego progu podatkowego.
Zobacz także: Wszystko o zasiłku rodzinnymi i dodatkach do zasiłku rodzinnego
Jakie zmiany w becikowym w 2012 roku
Wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznaniu prawa do becikowego nie jest jedyną zmianą, jak nas czeka w zakresie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Od 1 stycznia 2012 roku, prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, ponownie uzależnione będzie od przedstawienia przez osobę ubiegającą się zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Od 31 marca 2010 roku do 31 grudnia 2011 roku został zawieszony warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Do dnia 31 grudnia 2011 roku, aby uzyskać becikowe, wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.
Źródło: Expose premiera Donalda Tuska
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat