Czy zasiłek pogrzebowy przysługuje po nieubezpieczonym zmarłym?
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek pogrzebowy przysługuje z ubezpieczenia rentowego, w razie śmierci osoby, która:
REKLAMA
- podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania umowy o pracę, zlecenia, pracy nakładczej),
- pobierała emeryturę lub rentę,
- w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
- była członkiem rodziny osoby ubezpieczonej bądź osoby pobierającej emeryturę lub rentę,
- pobierała zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia.
Zobacz: Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy
Należy więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na sytuację osoby zmarłej.
REKLAMA
Jeżeli zmarły był objęty w chwili śmierci ubezpieczeniem społecznym, bądź był uprawniony do renty lub emerytury, będziemy mogli ubiegać się bez przeszkód o zasiłek pogrzebowy, jeśli ponieśliśmy koszty pogrzebu. Zachowamy prawo do zasiłku nawet w sytuacji, kiedy sami nie jesteśmy ubezpieczeni.
Mąż pani Janiny W. zmarł 20 sierpnia 2008r. W chwili śmierci nie podlegał ubezpieczeniu rentowemu z żadnego tytułu, ale pobierał z ZUS zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Pani Janina jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zgłoszoną z tego tytułu jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego przez Powiatowy Urząd Pracy. Pani Janina choć sama nie jest ubezpieczona, ma prawo wnioskować o zasiłek pogrzebowy po zmarłym mężu, ponieważ pokryła wszelkie koszty pogrzebu. Do wniosku o zasiłek załącza rachunki za pochówek oraz odpis aktu zgonu męża i aktu małżeństwa.
W przypadku, kiedy osoba zmarła nie była ubezpieczona, nie oznacza to jeszcze pozbawienia nas prawa do zasiłku. Zasiłek pogrzebowy przysługuje bowiem m.in. w razie zgonu członka rodziny ubezpieczonego. Możemy się więc starać o świadczenie, o ile sami jako wnioskodawca podlegamy ubezpieczeniu rentowemu lub pobieramy rentę bądź emeryturę i ponieśliśmy koszty pochówku naszego krewnego.
Do wniosku o przyznanie zasiłku pogrzebowego musimy wtedy dołączyć oprócz rachunków kosztów za pogrzeb, dokumenty stwierdzające pokrewieństwo z osobą zmarłą (stosowny odpis aktu Urzędu Stanu Cywilnego) oraz potwierdzenie naszego płatnika składek, że zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia rentowego (np. pismo pracodawcy lub zleceniodawcy).
Zobacz serwis: Zasiłek pogrzebowy
20 letni syn pana Ryszarda M. i pani Lidii M. zmarł 16 maja 2008r. w wyniku wypadku samochodowego. Pan Ryszard M. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie kurierskiej jako kierowca i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik. Pani Lidia M. nie pracuje i nie ma prawa do renty lub emerytury. Zmarły syn państwa M. był studentem, wykonującym umowę zlecenia na rzecz lokalnej gazety. Z tego tytułu jednak nie podlegał ubezpieczeniom społecznym jako student do 26 roku życia. Rodzice ponieśli koszty pochówku syna. O zasiłek pogrzebowy powinien wnioskować pan Ryszard M., korzystając z prawa do zasiłku po synu, który był członkiem rodziny osoby ubezpieczonej. Do wniosku o zasiłek powinien dołączyć oprócz rachunków kosztów pogrzebu: odpis aktu zgonu syna i zaświadczenie swojego pracodawcy o zgłoszeniu do ubezpieczenia rentowego jako pracownika.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat