Zobacz aktualne: Zasiłek pogrzebowy 2018
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, osoby pobierającej emeryturę lub rentę albo członka ich rodzin. Członkiem rodziny jest:
- małżonek zmarłego;
- rodzice;
- macocha oraz ojczym;
- osoby przysposabiające;
- dzieci zmarłego;
- dzieci drugiego małżonka;
- dzieci przysposobione;
- dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej;
- dzieci przyjęte na wychowanie oraz utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości;
- rodzeństwo;
- dziadkowie;
- wnuki;
- osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.
Po śmierci osoby, która nie miała ustalonego prawa do emerytury albo renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, także można ubiegać się o zasiłek. Jeżeli ubezpieczony umrze podczas pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego albo zasiłku macierzyńskiego także zasiłek zostanie wypłacony. Należy pamiętać o tym, że zasiłek pogrzebowy wypłacany jest osobie, która faktycznie pokryła koszty pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy dla pracodawcy
Jeżeli osobą pokrywająca koszty pogrzebu jest pracodawca, mimo iż, nie jest członkiem rodziny, otrzyma zasiłek pogrzebowy. Z poza kręgu rodziny na zasiłek może liczyć dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła albo związku wyznaniowego. Warunkiem jest to, że muszą oni pokryć koszt pogrzebu. W podobnej sytuacji są organizacje polityczne oraz społeczne.
Wysokość zasiłku pogrzebowego to 4000 zł.
Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy zgłosić w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci. Wniosek wraz z dokumentami należy złożyć we właściwej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (według miejsca zamieszkania osoby starającej się o zasiłek). Do wniosku powinniśmy dołączyć odpis skrócony aktu zgonu, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty ( w celu wykazania pokrewieństwa albo powinowactwa). Może zdarzyć się tak, że oryginały rachunków zostały już złożone w banku. W takiej sytuacji powinniśmy wiedzieć, że bank ma obowiązek potwierdzić kopie rachunków. Kopie rachunków potwierdzonych przez bank można załączyć do wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
Zobacz też: Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiłek pogrzebowy?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych