REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy 2015

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Zasiłek pogrzebowy 2015/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy w 2015 roku będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną. Rozszerzony krąg członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy w 2015 roku wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, autorstwa MPiPS.

W 2015 roku w zakresie zasad przyznawania zasiłku pogrzebowego wiele się zmieni. Istotna zmiana nastąpi – z inicjatywy resortu pracy – w zakresie kręgu podmiotowego członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje bowiem by zasiłek pogrzebowy przysługiwał także po śmierci:

REKLAMA

  • dziadków,
  • dzieci w rodzinie zastępczej oraz
  • osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Zobacz również: Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego WZÓR

Kiedy przysługiwać będzie zasiłek pogrzebowy w 2015 roku?

Zasiłek pogrzebowy 2015 przysługiwać będzie – tak jak obecnie – w razie śmierci:

  • ubezpieczonego;
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury/renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania;
  • członków rodziny wyżej wymienionych osób.

Redakcja poleca: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Zasiłek pogrzebowy dla członka rodziny

To właśnie tej ostatniej kategorii – członków rodziny – dotyczy zaproponowana przez resort pracy zmiana. Krąg osób – „członków rodziny” został uregulowany w art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.). Zgodnie z jego treścią członkami rodziny są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
  • małżonek (wdowa i wdowiec);
  • rodzice (za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające).

REKLAMA

W kwestii osób należących do „członków rodziny” niejednokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Na podstawie orzeczenia z dnia 17 stycznia 2012 roku członkiem rodziny uprawnionym do wystąpienia o przyznanie zasiłku pogrzebowego jest także małżonek pozostający w separacji ze zmarłym (sygn. I UZP 8/11).

Nowela przewiduje rozszerzenie kręgu członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy. Do tego grona dołączą: dziadkowie, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Ilość takich przypadków jest niewielka i ma charakter incydentalny. Wskazana wyżej zmiana została zainicjowana przez Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny. Konieczność zmian nastąpiła na skutek konkretnego stanu faktycznego. Przyczyną była sytuacja Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która sprawowała opiekę prawną nad małoletnim dzieckiem. Dziecko zmarło a koszty pogrzebu poniosła Siostra. Obowiązujący wówczas (i obecnie) stan prawny nie dawał podstawy by uzyskała ona zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasiłek pogrzebowy a koszty pogrzebu

REKLAMA

Co do zasady zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Do katalogu tego należą także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, pod warunkiem, że pokryły koszty pogrzebu. Co ważne, jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział ma charakter proporcjonalny do faktycznie poniesionych (i udokumentowanych) kosztów pochówku. Przepisy art. 78-79 ustawy wprowadzają zasadę wypłaty zasiłku pogrzebowego lub zwrotu kosztów pogrzebu w udokumentowanej wysokości – oprócz bliskich – także osobom „obcym", bez jakiegokolwiek ich różnicowania, oraz na rzecz podmiotów wymienionych w art. 78 ust. 2. Powyższe stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2010 roku (sygn. I UK 222/10).

Rząd przyjął projekt 30 września 2014 r. Do laski marszałkowskiej wpłynął on 1 października 2014 r., a 3 października 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się 9 października 2014 r. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ( z dnia 25 września 2014 r.) w wersji na Radę Ministrów.

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11.

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZW MOPS i ZUS daty decydują o świadczeniach. Piotr sparaliżowany od 17. roku życia. Katarzyna niewidoma od 30-ego. Stopień niepełnosprawności ten sam. Niesamodzielności też

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Najbardziej drastyczna sytuacja jest w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówią, że świadczenie to generalnie jest dla osób z niepełnosprawnością od młodości (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymał niewidomy od trzydziestego roku życia. Według nowych zasad Piotr i Katarzyna mogą się starać o świadczenie wspierające - jego konstrukcja ignoruje datę powstania niepełnosprawności. Świadczenie wspierające to jednak wciąż rzadkie świadczenie - większa część świadczeń jest wypłacana w "starym" systemie opartym o m.in. renty i świadczenie pielęgnacyjne.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

Cmentarz nie będzie mógł zlikwidować grobu, w związku z jego nieopłaceniem – szykuje się ważna zmiana w przepisach?

W dniu 20 stycznia br., do Sejmu została złożona petycja, w której jej autor domaga się objęcia kolejnych grobów wyłączeniem od prawa zarządu cmentarza do jego likwidacji (a dokładnie – wykorzystania grobu do ponownego chowania zwłok innej osoby), jeżeli po upływie 20 lat nikt nie zgłosi zastrzeżenia przeciw ponownemu użyciu grobu i nie zostanie uiszczona tzw. opłata prolongacyjna, a grób nie zostanie uznany przez władze cmentarza za posiadający wartość „pamiątki historycznej”. Niezgodna – z proponowaną regulacją – likwidacja grobu, ma ponadto wiązać się z odpowiedzialnością karną (i możliwością wymierzenia kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).

REKLAMA

MOPS i ZUS: Poszkodowani w świadczeniu pielęgnacyjnym i 2 zasiłkach. Lepiej mają w świadczeniu wspierającym [Przykład]

Emerytalna dyskryminacja polega na tym, że przy świadczeniu wspierającym korzystniej są opłacane składki ubezpieczeniowe (emerytalna i rentowa) niż przy świadczeniu pielęgnacyjnym. Dla pielęgnacyjnego składki są opłacane tylko 20 i 25 lat. Dla świadczenia wspierającego nie ma tego ograniczenia. W obu przypadkach składki płacą w imieniu rządu samorządowcy (na przykład wójt). Z niewiadomych powodów w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego składki płaci się tylko przez krótszy okres. Dotyczy to nie tylko świadczenia pielęgnacyjnego, ale także specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna. Szczegóły w artykule.

Składka zdrowotna zabija mały biznes! Jest apel do Prezydenta RP

Po sejmowym zamieszaniu ustawa o zmianie zasad składki zdrowotnej trafia do Senatu, a głosy sprzeciwu i poparcia ścierają się z nową siłą. Rzecznik MŚP w ostrym apelu do Prezydenta i Senatorów domaga się podpisania ustawy, która ma odciążyć najmniejszych przedsiębiorców. To nie przywilej, to ratunek dla tysięcy firm – alarmuje.

REKLAMA