Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym na pokrycie kosztów pogrzebu. Najczęściej przysługuje on członkom rodziny zmarłego.

Kiedy zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny

Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci:

  • ubezpieczonego, czyli najczęściej pracownika (oraz byłego pracownika, jeśli jego śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub też w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego),
  • osoby pobierającej emeryturę (w tym do emerytury pomostowej),
  • osoby pobierającej rentę,
  • osoby, która w chwili śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury, ale spełniała warunki niezbędne do przyznania jej emerytury,
  • osoby, które nie miała w chwili śmierci prawa do renty, ale spełniała warunki do jej otrzymania.

W przypadku prawa do zasiłku po zmarłym ubezpieczonym oraz po osobie, która posiada prawo do emerytury lub renty, zasiłek przysługuje również zmarłym członkom rodziny tych osób. Do członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy zaliczamy: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, wnuki i rodzeństwo, małżonka (wdowę i wdowca) oraz rodziców, w tym ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu. W przypadku, kiedy członek rodziny ma prawo do zasiłku pogrzebowego na przykład po zmarłym policjancie, to zasiłek ten przysługuje mu tylko z tego tytułu. Nie może on się ubiegać o zasiłek z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość zasiłku pogrzebowego po zmarłym członku rodziny

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 4000 zł. Jest to kwota zasiłku, jaka obowiązuje od dnia 1 marca 2011 roku. Wcześniej wysokość zasiłku pogrzebowego zależała od wysokość miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w chwili śmierci osoby, po śmierci której członkowie rodziny mają prawo do zasiłku. zasiłek pogrzebowy przysługiwał w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwota zasiłku pogrzebowego ustalana była miesięcznie, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Obecnie jest to stała kwota 4000 zł.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Członkowie rodziny, którzy powiesili koszty pogrzebu w celu uzyskania prawo do zasiłku muszą złożyć wniosek o zasiłek. Wniosek o zasiłek składa ten członek rodziny, który faktycznie poniósł koszty pogrzebu. Sam fakt bycia członkiem rodziny zmarłego nie upoważnia do wystosowania wniosku o zasiłek.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy składa się na specjalnie do tego przygotowanym przez ZUS formularzu Z -12. Wniosek składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie pokrycia kosztów pogrzebu, co oznacza, że osoba starająca się o ten zasiłek musi przedstawić dokumenty, które poświadczą, że owe koszty faktycznie poniosła. W związku z tym do wniosku o zasiłek musi ona dołączyć: oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku kopie rachunków potwierdzone przez bank.

W przypadku ubiegania się o zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny należy udowodnić swojego pokrewieństwo z osobą zmarłą. W związku z tym należy dołączyć również dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo, czyli skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane. Natomiast  tożsamość osoby występującej z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy jest ustalana na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy

Przedawnienie prawa od zasiłku po zmarłym członku rodziny

Członkowie rodziny zmarłego mają określony czas, w którym mogą się starać o zasiłek pogrzebowy. Śmierć członka rodziny jest bardzo przykrym doświadczeniem, dlatego też nie od razu łatwo jest załatwiać wszystkie formalności prawna. Dlatego też na ubieganie się o zasiłek pogrzebowy członkowie rodziny mają aż 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie możliwe jest ubieganie się o zasiłek ze względu na późniejsze odnalezienie zwłok zmarłego lub zidentyfikowanie osoby zmarłej. W takim przypadku, jeśli  zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie nie był możliwy z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej, prawo do zasiłku wygasa po upływie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. Przy czym dokumentem potwierdzającym tę okoliczność jest zaświadczenie Policji lub prokuratury albo odpis zupełny aktu zgonu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Prawo
3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnoprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Świadczenia będą przyznawane bez względu na uzyskiwane dochody. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

Darmowy kredyt. Jak go uzyskać i kto może z niego skorzystać?
29 lip 2024

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki w złotówkach, mogą teraz uniknąć płacenia odsetek i kosztów bankowych. W ten sposób otrzymają „darmowy” kredyt i spłacą dokładnie taką kwotę, jaką pożyczyli od banku. To, kto i na jakich zasadach może skorzystać z sankcji kredytu darmowego wyjaśnia radczyni prawna Marta Wadas z Kancelarii Kupilas, Krupa w Bielsku-Białej. Jak podkreśla ekspertka – obecnie nie tylko frankowicze decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem. Coraz więcej kredytobiorców z zobowiązaniem w złotówkach podejmuje kroki prawne zyskuje darmowy kredyt konsumencki.

Wyrok TSUE o zasiłkach dla obywateli państw trzecich: nie można blokować rezydentom zasiłku, bo zbyt krótko mieszkają w państwie UE
29 lip 2024

W wyroku z 29 lipca 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że państwo członkowskie Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi w państwie UE od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat.

Czy na gruncie prawa zwierzę to rzecz? Poznaj odpowiedź
29 lip 2024

Jaki jest statusu zwierząt pod względem prawnym? Jak wynika z obowiązujących przepisów i orzecznictwa, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. A wszelkie środki prawne podejmowane w stosunku do zwierząt powinny mieć na względzie ich dobro, a przede wszystkim prawo do istnienia.

Zalegające oprogramowanie? Na tym można nieźle zarobić
29 lip 2024

Każda firma korzysta dziś z mniej lub bardziej zaawansowanego oprogramowania komputerowego. W poddanym powszechnej cyfryzacji świecie właściwie nie da się prowadzić biznesu bez korzystania z software’u w różnej formie. Pojawia się jednak pytanie – co zrobić z licencjami wieczystymi na oprogramowanie, które przestało nam być nam potrzebne? Można je legalnie sprzedać i odzyskać część kosztów.

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego? To brzmi jak rewolucja, ale już toczą się prace nad projektem
29 lip 2024

1000 litrów wody za darmo dla każdego gospodarstwa domowego. Do tego niechlorowana woda dla zwierząt. Samorządy odzyskają swoje kompetencje, ale przed nimi również remonty sieci wodno-kanalizacyjnych.

Ustawa o sygnalistach – nowe obowiązki dla zarządów spółek
29 lip 2024

Sejm przyjął ustawę o sygnalistach, która nakłada obowiązki na wszystkie podmioty publiczne oraz prywatne – w szczególności na spółki prawa handlowego, które zatrudniają powyżej 50 osób. Celem ustawy jest ochrona osób, które zgłaszają naruszenia prawa w związku z zatrudnieniem. Jednocześnie jest to implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Nowe regulacje, opublikowane w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r., mają wejść w życie 25 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...