Komu przysługuje zasiłek po śmierci cudzoziemca
Osobie, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego cudzoziemca przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Cudzoziemcem jest każda osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa.
Osobie, która pokryła koszty pogrzebu cudzoziemca zmarłego przed zakończeniem postępowania w sprawie nadania statusu uchodzący przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości kosztów rzeczywiście poniesionych, nie większej jednak niż kwota 4000 zł. W przypadku, kiedy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granica, zasiłek pogrzebowy obejmuje wyłącznie zwrot kosztów transportu zwłok do granicy.
W przypadku śmierci cudzoziemca korzystającego z opieki socjalnej, zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie która pokryła koszty pogrzebu, w razie śmierci cudzoziemca w okresie postępowania w sprawie nadania statusu uchodźcy, począwszy od dnia zgłoszenia się cudzoziemca w ośrodku, w okresie 2 miesięcy od dnia doręczenia decyzji ostatecznej w sprawie nadania statusu uchodźcy albo przez okres 14 dni od dnia doręczenia decyzji ostatecznej o umorzeniu postępowania, w przypadku gdy postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy zostało umorzone.
Koszty pogrzebu cudzoziemca organizowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą obejmować wydatki na:
- zakup miejsca pochowania na cmentarzu, trumny lub urny albo kremację zwłok oraz wybudowanie nagrobka;
- zorganizowanie pogrzebu i przeprowadzenie pochówku zmarłego;
- zakup wieńca lub kwiatów;
- ogłoszenie nekrologu w prasie.
W przypadku gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granicą, koszty pogrzebu cudzoziemca obejmują wydatki związane z transportem zwłok lub prochów do granicy.
Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach
Wniosek o zasiłek pogrzebowy
Zasiłek pogrzebowy wypłaca Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców na wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu cudzoziemca. Do wniosku dołącza się:
- odpis skrócony aktu zgonu cudzoziemca;
- oryginały rachunków obejmujących rzeczywiste koszty pogrzebu cudzoziemca, w przypadku gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- oryginały dokumentów potwierdzających koszty transportu zwłok do granicy, w przypadku gdy pogrzeb cudzoziemca odbywa się za granicą.
Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2003 r. nr 128 poz. 1176)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2008 r. w sprawie trybu wypłaty zasiłków pogrzebowych oraz warunków pokrywania kosztów pogrzebu cudzoziemca ze środków budżetu państwa (Dz. U. z 2008 r. nr 91 poz. 574)