Dokumentem wymaganym przy wypłacie zasiłku pogrzebowego po zmarłym żołnierzu lub członku jego rodziny jest pisemny wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu. Jakie dokumenty oprócz wniosku należy przedstawić?
Wniosek o zasiłek pogrzebowy
Po śmierci żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny osobie która pokryła koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Jakie dokumenty musi złożyć osoba, która chce otrzymać taki zasiłek.
W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego osoba, która pokryła koszty pogrzebu musi złożyć pisemny wniosek. Taki wniosek powinien zawierać oświadczenie o stopniu pokrewieństwa lub powinowactwa między osobą uprawnioną a osobą zmarłą lub braku takiego pokrewieństwa lub powinowactwa. Ponadto wniosek powinien zawierać oświadczanie, że w związku ze śmiercią żołnierza zawodowego lub członka jego rodziny nie wypłacono zasiłku pogrzebowego na innej podstawie.
Zobacz także: Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy
Wymagane dokumenty
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci żołnierza zawodowego, gdy koszty pogrzebu poniósł małżonek, dzieci, wnuki, rodzice lub rodzeństwo są:
- odpis skrócony aktu zgonu żołnierza zawodowego,
- oryginały rachunków obejmujących zasadnicze koszty pogrzebu, w tym: zakupu trumny lub urny albo kremacji zwłok i zakupu miejsca pochowania na cmentarzu.
W przypadku, gdy koszty pogrzebu poniosła inna osoba dodatkowo wymagane jest przedstawienie oryginałów rachunków obejmujących ogół kosztów rzeczywiście poniesionych.
Jako dowód poniesionych kosztów pogrzebu, na równi z rachunkami, uznaje się również dokumenty wystawione na osobę uprawnioną potwierdzające koszty poniesione w związku z przeprowadzeniem pochówku, a także inne koszty poniesione stosownie do warunków i zwyczajów przyjętych w miejscowości organizowania pochówku, obejmujące w szczególności:
- zakup miejsca pochowania na cmentarzu wyznaniowym,
- sprawienie posługi religijnej,
- wybudowanie nagrobka,
- zakup odzieży żałobnej,
- organizację poczęstunku dla osób biorących udział w pogrzebie.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego w razie śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego są odpis skrócony aktu zgonu członka rodziny żołnierza zawodowego, a w przypadku pogrzebu dziecka martwo urodzonego zaświadczenie lekarza lub położnej, że dziecko urodziło się martwe. Do wniosku o zasiłek pogrzebowy dołącza się również oryginały rachunków oryginały obejmujących zasadnicze koszty pogrzebu, w tym: zakupu trumny lub urny albo kremacji zwłok i zakupu miejsca pochowania na cmentarzu.
Zobacz także: Kto ma prawo do zasiłku pogrzebowego po śmierci żołnierza
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003 r. nr 179 poz. 1750)
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2004 roku w sprawie sposobu dokumentowania uprawnień do zasiłków pogrzebowych oraz warunków i trybu pokrywania kosztów pogrzebu żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2011 r. nr 221 poz. 1316)