Na zasiłek pielęgnacyjny może liczyć osoba, która opiekuje się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Zasiłek ma pokryć wydatki na opiekę nad taką osobą.
Zasiłek wypłacany jest miesięcznie:
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, jeżeli posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że niepełnosprawność, bez określania jej stopnia, powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej rodziny i osoby uprawnionej.
Nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego osoby przebywające w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli ich pobyt i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasiłku nie otrzymają także osoby pobierające dodatek pielęgnacyjny.
Podstawę do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego stanowi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane przez zespół orzekający o niepełnosprawności.
Podstawa prawna: Ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.)