Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek wypłacany jest miesięcznie:
REKLAMA
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 lat, jeżeli posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że niepełnosprawność, bez określania jej stopnia, powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niezależnie od sytuacji materialnej rodziny i osoby uprawnionej,
- dzieciom spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, nawet jeśli na dziecko nie przysługuje zasiłek rodzinny.
Nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego osoby, które:
- przebywają w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli ich pobyt i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia,
- mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego.
Zobacz: Kontynuowanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W takim przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż do końca okresu zasiłkowego.
Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych, należącym do świadczeń opiekuńczych.
Podstawę do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego stanowi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane przez zespół orzekający o niepełnosprawności.
Miesięczna kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł.
REKLAMA
Do wniosku o zasiłek pielęgnacyjny, należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności. Jeżeli wniosek taki jest składany po raz pierwszy, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął ten wniosek wraz z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, niezależnie od daty złożenia wniosku o wydanie orzeczenia w zespole orzekającym. Prawo do zasiłku ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Od 1 września 2006 r. świadczenia rodzinne są wypłacane wyłącznie przez organ właściwy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Tam trzeba składać wnioski o zasiłek pielęgnacyjny.
Zobacz serwis: Zasiłki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat