Zasiłek pielęgnacyjny a umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Czy zasiłek pielęgnacyjny może dostać osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym? / Czy zasiłek pielęgnacyjny może dostać osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym? / shutterstock

„Czy w 2025 r. zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Kiedy to świadczenie zostanie podwyższone?” – pyta Czytelniczka.

Zasiłek pielęgnacyjny dla osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym. Jakie są przepisy?

Otóż zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków, wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

• niepełnosprawnemu dziecku;

• osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

• osobie, która ukończyła 75 lat.

Ważne

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia (art. 16 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

„Jest oczywistym błędem mylenie daty powstania niepełnosprawności i daty jej ustalenia” – podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 czerwca 2019 r. (I OSK 3893/18).

Kiedy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje?

Trzeba też pamiętać, iż w określonych przypadkach zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Świadczenia nie mogą otrzymywać osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego, jak również umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Z przepisów wynika zatem, że zasiłek może otrzymać osoba niepełnosprawna, która legitymuje się określonym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności (dla dziecka do ukończenia 16. roku życia). W przypadku osoby, która ukończyła 75 lat jedynym kryterium jest wiek.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.?

Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany niezależnie od dochodu i wynosi 215,84 zł miesięcznie. Jest to kwota, która będzie obowiązywała również w 2025 r. Najbliższy termin weryfikacji kwot świadczeń rodzinnych (w tym zasiłku pielęgnacyjnego) przypada na 2027 rok. Weryfikacja nie oznacza jednak obowiązkowej podwyżki.

Zasiłek pielęgnacyjny dla stopnia umiarkowanego [Przykładowe orzeczenia]

Przepisy wydają się być dość jasne. Problemy mogą pojawić się w sytuacji, gdy z orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności nie da się ustalić, kiedy powstała niepełnosprawność.

Poniżej przykłady najnowszych orzeczeń:

Przykład

„Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem służącym częściowemu pokryciu wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Wobec tak wyznaczonego celu trudno znaleźć argumenty uzasadniające, że tego rodzaju wsparcie miałyby uzyskać osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którym niepełnosprawność "ustalono" przed ukończeniem 21. roku życia, zaś wyłączone miałyby być osoby, których niepełnosprawność wprawdzie "powstała" przed ukończeniem 21. roku życia, ale jej wówczas administracyjnie nie ustalono.”– uznał przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 25 września 2024 r. (II SA/Gl 638/24).

Przykład

„Zawarte w złożonym przez skarżącego orzeczeniu sformułowanie iż "nie da się ustalić" od kiedy istnieje jego niepełnosprawność świadczy, że okoliczność ta była przez właściwy organ badana i pomimo tego okazała się niemożliwą do ustalenia. Organ administracyjny rozpoznający wniosek w przedmiocie uprawnień skarżącego do zasiłku pielęgnacyjnego był związany zawartym w powyższym orzeczeniu rozpoznaniem oraz innymi jego elementami. Orzeczenie Zespołu do Spraw Niepełnosprawności wydane na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie może być ani zastąpione żadnym innym dokumentem, ani ustaleniami organu w postępowaniu dowodowym, ani tym bardziej domniemaniami czy sugestiami wysuwanymi przez stronę” – podkreślił z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 14 listopada 2024 r. (II SA/Łd 640/24).

Przykład

„Jeżeli nawet ustawodawca uzależnia zróżnicowanie sytuacji osób, w przypadku których niepełnosprawność powstała w wieku późniejszym niż 21. rok życia to, zdaniem Sądu, jest obowiązany precyzyjnie ustalić racjonalne przesłanki, od których uzależni przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego jedynie w sytuacji gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia. Sąd orzekający w niniejszej sprawie nie znalazł takich przesłanek, uzasadniających zróżnicowanie sytuacji osób niepełnosprawnych polegające na wyłączeniu w całości prawa do zasiłku pielęgnacyjnego dla osób, u których niepełnosprawność powstała po ukończeniu przez nie 21. rok życia” – uzasadniał WSA w Olsztynie w wyroku z 5 listopada 2024 r. (II SA/Ol 599/24).

Podsumowanie

Osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym może uzyskać zasiłek pielęgnacyjny, jeżeli jej niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia. Zasiłki wypłacają ośrodki pomocy społecznej.

Prawo
Krytyczny stan papieża Franciszka. Czy za jego decyzją – nową głowę Kościoła katolickiego wybierać będą również świeccy mężczyźni i kobiety?
25 lut 2025

W związku z tym, że papież Franciszek nadal zmaga się z obustronnym zapaleniem płuc – wiele osób zaczyna zastanawiać się czy ze względu na jego stan zdrowia – możliwa jest rezygnacja przez niego z urzędu papieża (tak jak miało to miejsce w przypadku jego poprzednika – Benedykta XVI) i jak – w takiej sytuacji – przebiegałby wybór nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego? Czy zgodnie z postulatem, który pojawił się przy okazji prac nad reformą Konstytucji apostolskiej – prawo głosu w ramach konklawe, będą mieć również świeccy mężczyźni i kobiety?

Nieważność kredytu z WIBOR-em - pierwszy wyrok w Polsce. Argumenty Sądu Okręgowego w Suwałkach i komentarz radcy prawnego
25 lut 2025

Dnia 22 stycznia 2025 r. Sąd Okręgowy w Suwałkach w sprawie o sygn. akt I C 332/24 wydał pierwszy w Polsce wyrok, którym ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy kredytu opartego o WIBOR oraz stosunku prawnego wynikającego z umowy pożyczki opartej o WIBOR zawartych w 2015 r. między Klientami Kancelarii, a poprzednikiem prawnym pozwanego Velo Bank S.A. (tj Getin Noble Bank S.A.) z powodu nieważności tychże umów. Z tego tytułu Sąd zasądził od pozwanego banku na rzecz powodów odpowiednia kwotę wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Nadto, Sąd zasądził od pozwanego na rzecz powodów zwrot kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa prawnego wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty. Wyrok jest nieprawomocny. Bank zapowiedział apelację, w dniu 19 lutego 2025 r. odebrał pisemne uzasadnienie wyroku, tak więc do dnia 5 marca 2025 r. ma czas na jej złożenie. Argumentację SO w Suwałkach przedstawia i komentuje Beata Strzyżowska radca prawny, która jest pełnomocnikiem procesowym powodów (kredytobiorców) w tej sprawie.

Zasiłek pielęgnacyjny a umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 r.
25 lut 2025

„Czy w 2025 r. zasiłek pielęgnacyjny przysługuje również przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Kiedy to świadczenie zostanie podwyższone?” – pyta Czytelniczka.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - stawka w 2025 r. Wnioski do 28 lutego (I termin). Co powinna zawierać faktura za paliwo?
25 lut 2025

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że jeszcze tylko do 28 lutego 2025 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Wyższe kary dla pracodawców. Sejm przegłosował poprawkę do ustawy
25 lut 2025

21 lutego 2025 r. Sejm przyjął ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zaproponowane rozwiązania mają ograniczyć nadużycia przy zatrudnianiu cudzoziemców, usprawnić procedury, zmniejszyć zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz zapewnić pełną elektronizację postępowań. Zwiększono także kary dla pracodawców.

Dziś nakładem Wydawnictwa Studio Emka na rynku pojawiła się wyjątkowa książka "Perennials" autorstwa Mauro F. Guilléna
25 lut 2025

Ta przełomowa publikacja kwestionuje tradycyjny, sekwencyjny model życia i zachęca do przyjęcia postpokoleniowego podejścia, w którym wiek przestaje być głównym wyznacznikiem naszych ról społecznych i zawodowych.

Kredyty mieszkaniowe coraz tańsze [wiemy jak zmieniało się średnie oprocentowanie „hipotek” i RRSO w 2024 r.], a zainteresowanie nimi coraz większe, ale czy potaniały również nieruchomości?
25 lut 2025

W IV kwartale 2024 r. odnotowany został znaczący spadek średniego oprocentowania oraz RRSO nowych i renegocjowanych umów kredytu mieszkaniowego (dotyczyło to zwłaszcza umów kredytu z określonym rodzajem oprocentowania). Przełożyło się to na zwiększone zainteresowanie kredytami hipotecznymi od początku 2025 r. Czy zmalały jednak również ceny nieruchomości?

Nowa funkcja w mObywatelu! Podpisuj dokumenty e-dowodem w kilka minut
25 lut 2025

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą już korzystać z nowej usługi Podpisz dokument, umożliwiającej szybkie i bezpieczne podpisywanie plików PDF przy użyciu e-dowodu. Wystarczy telefon z NFC, aktywny certyfikat podpisu osobistego i 6-cyfrowy PIN. Nowa funkcja eliminuje konieczność używania dodatkowych aplikacji i czytników, oferując wygodny sposób na składanie podpisu cyfrowego bezpośrednio w smartfonie. Sprawdź, jak działa nowa usługa i komu może się przydać!

500 plus dla osób niesamodzielnych (świadczenie uzupełniające) w 2025 roku – nie zawsze 500 zł. Wyższy limit dochodu od 1 marca
25 lut 2025

ZUS informuje, że od 1 marca 2025 r. zmieni się limit świadczeń, które mogą otrzymywać osoby ubiegające się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Łączna kwota brutto emerytury, renty oraz innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, a także świadczeń z zagranicznych instytucji emerytalno-rentowych, nie może przekroczyć 2552,39 zł brutto.

Jak polskie firmy mogą wpływać na prawo UE? Kluczowe znaczenie lobbingu w Brukseli
24 lut 2025

Ponad 80% regulacji dotyczących polskich firm powstaje na poziomie unijnym. Brak zaangażowania oznacza, że decyzje zapadają bez udziału polskiego biznesu. Jak skutecznie wpływać na prawo w UE i dlaczego obecność w Brukseli jest kluczowa? Sprawdź, jak Konfederacja Lewiatan wspiera przedsiębiorców w kształtowaniu regulacji sprzyjających rozwojowi polskiej gospodarki.

pokaż więcej
Proszę czekać...