Świadczenia pielęgnacyjne przysługuje także rolnikom
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest świadczenia pielęgnacyjne?
REKLAMA
Świadczenia pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężne na rzecz osoby, która dobrowolnie rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz sprawowania osobistej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Polecamy: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2010
W jakiej wysokości jest świadczenia pielęgnacyjne?
Świadczenia pielęgnacyjne są wypłacane w kwocie 520 zł i nie zależą od majątku czy dochodu opiekuna.
Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Co do zasady opiekunem jest przeważnie osoba spokrewniona. O przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego powinna starać się osoba sprawująca faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym, mieszkająca z nią pod jednym dachem i sprawująca nad nią stałą pieczę.
Czy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Tak. W rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest pracą zarobkową lub zarobkową. W przypadku rolnika nie zachodzi konieczność odprowadzenia przez gminę składek na ubezpieczenie społeczne, gdyż jest on już ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Czy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne ubiegając się o świadczenie pielęgnacyjne musi spełnić jakieś dodatkowe warunki?
Rolnik powinien spełniać standardowe kryteria do przyznania świadczeń pielęgnacyjnych, ponadto powinien złożyć oświadczenie, że wykonywanie prac rolniczych nie koliduje z sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym. Gmina będzie mogła zweryfikować, czy niepełnosprawny nie jest zaniedbywany na rzecz obowiązków związanych z gospodarstwem rolniczym. Weryfikacja nastąpi za pośrednictwem wywiadu środowiskowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA