Kiedy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny a kiedy świadczenie pielęgnacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. A zatem do zasiłku pielęgnacyjnego uprawnieni są:
- Niepełnosprawne dziecko,
- Osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- Osoba, która ukończyła 75 lat,
- Osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby przebywające w rodzinie zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt taki w całości lub częściowo jest finansowany z budżetu państwa oraz osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego.
Zobacz: Jak pisać wnioski o świadczenia rodzinne
Świadczenie pielęgnacyjne
Natomiast świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu zrezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem. Uprawnieni są matka lub ojciec, a także opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zadnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się:
- orzeczeniem o niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby,
- orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby sprawujące opiekę, jeżeli mają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury lub renty, wymagające opieki dziecko, jeżeli przez co najmniej 5 dni w tygodniu przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę oraz osoba sprawująca opiekę, jeżeli ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.
Zobacz serwis: Zasiłki
Wnioski składamy w urzędzie gminy lub właściwym miejscowo ośrodku pomocy społecznej.
Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach rodzinnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat