Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Zasiłek pielęgnacyjny: czym jest
- Zasiłek pielęgnacyjny: komu przysługuje
- Zasiłek pielęgnacyjny: komu nie przysługuje
- Zasiłek pielęgnacyjny: gdzie złożyć wniosek?
- Czy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie?
- Świadczenie wspierające
- Co zrobić by uzyskać świadczenie wspierające?
- Zespół ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej
Zasiłek pielęgnacyjny: czym jest
Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem opiekuńczym, przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. W tym roku, kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji wraz z kwotami kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych. Kryteria dochodowe w pomocy społecznej podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyniku badań progu interwencji socjalnej. Aktualna kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie.
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny: komu przysługuje
Przysługuje on niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 r.ż. pod warunkiem, że legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 r.ż., w przypadku legitymowania się przez nią orzeczeniem o o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 r.ż.), a także osobom, które ukończyły 75 r.ż.
Zasiłek pielęgnacyjny: komu nie przysługuje
Ustawa o świadczeniach rodzinnych wskazuje także osoby, którym zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Nie przysługuje on osobom umieszczonym w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Nie przysługuje on także osobom, które uprawnione są do dodatku pielęgnacyjnego. W przypadku, gdy członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby, na którą miał pobierać zasiłek pielęgnacyjny, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Zasiłek pielęgnacyjny: gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny można złożyć w jednostkach terenowych odpowiedzialnych za realizację świadczeń rodzinnych w danej gminie. Są to najczęściej ośrodki pomocy społecznej. Jeżeli jednak nie ma takiej jednostki w pobliżu, wniosek można złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Można przesłać go także w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Czy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie?
Kwota zasiłku pielęgnacyjny podlega w tym roku procedurze weryfikacji. Należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne z podwyższeniem kwoty zasiłku pielęgnacyjnego. Może ona pozostać na niezmienionym poziomie. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie wzrosła przez ostatnich sześć lat. Do 15 sierpnia 2024 r. rząd musi podjąć ostateczną decyzję dotyczącą kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, która miałaby zacząć obowiązywać od 1 listopada 2024 r. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego zostanie opublikowana w drodze obwieszczenia prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Z uwagi na to, że zasiłek pielęgnacyjny może pozostać w niezmienionej wielkości, warto sprawdzić, jakie inne świadczenia można uzyskać.
Świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające jest stosunkowo nowym świadczeniem. Od 1 stycznia 2024 r mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami. Jest ono kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r.ż. Przysługuje bez względu na dochody osiągane przez osobę z niepełnosprawnościami lub członków jej rodziny. Świadczenie to przysługuje bez ograniczeń dotyczących pobierania świadczeń emerytalno-rentowych przez osobę z niepełnosprawnościami jak i przez jej opiekuna. Wysokość świadczenia wspierającego powiązana jest z wysokością renty socjalnej i wynosi od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej. Wysokość świadczenia zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów w decyzji wydanej przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Co zrobić by uzyskać świadczenie wspierające?
Po pierwsze należy uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Wniosek o wydanie decyzji można złożyć drogą elektroniczną jak i w wersji papierowej. Wypełniony wniosek można zanieść do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, który jest organem wydającym decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, bądź za pośrednictwem powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Drogą elektroniczną można złożyć wniosek przez portal Emp@atia.
Zespół ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej
W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej rozpoczął prace Zespół ds. Reformy Systemu Pomocy Społecznej. Będzie on miał za zadanie opracowanie kompleksowej reformy systemu pomocy społecznej, w tym zmian prawnych, rekomendacji, a także regulacji dotyczącej ustalania kryteriów dochodowych.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.2024.1238)
USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2024.323 t.j.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat