Zasiłek pielęgnacyjny. Co z 2025 r.? Porównanie z 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
- Kiedy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie?
- Zasiłek pielęgnacyjny. Gdzie złożyć wniosek?
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Osobami uprawnionymi do otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego są: niepełnosprawne dziecko; osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16. roku życia legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osoba, która ukończyła 75 lat. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
REKLAMA
Przepisy określają kilka sytuacji, gdy zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Dotyczy to m.in. osoby umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie czy uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Kiedy zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie?
Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł (od 1 listopada 2019 r.).
Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega co 3 lata weryfikacji, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin.
Kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego oraz kryterium uprawniające do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, a także wysokość świadczeń rodzinnych, w tym wysokość zasiłku pielęgnacyjnego (z wyłączeniem wysokości świadczenia pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
W 2024 r. przypada termin takiej weryfikacji,, która - co warte podkreślenia - nie oznacza konieczności automatycznej podwyżki zasiłku.
Przypomnijmy, iż Rada Ministrów zdecydowała się na utrzymanie dotychczasowej wysokości kryteriów dochodowych i kwot świadczeń rodzinnych.
Z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia wynika, iż od 1 listopada 2024 r. zasiłek pielęgnacyjny nie wzrośnie. Kwota ta będzie obowiązywała w kolejnych trzech latach, w tym również w 2025 r.,
Kolejna weryfikacja zgodnie z przepisani będzie miała miejsce w 2027 r.
Zasiłek pielęgnacyjny. Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny składa się w urzędzie miasta lub gminy. Można zrobić to w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające wiek dziecka oraz niepełnosprawność. Nie dotyczy to sytuacji, gdy zasiłek pielęgnacyjny ma być przyznany osobie, która ukończyła 75 lat.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego co do zasady przyznaje się na czas nieokreślony. Jeżeli jednak orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, to prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 323);
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat