Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku
REKLAMA
REKLAMA
- Zasiłek pielęgnacyjny – kto otrzymuje?
- Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku – podwyżka?
- Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi?
- Jak złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny przez Internet?
Zasiłek pielęgnacyjny – kto otrzymuje?
Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
REKLAMA
Świadczenie to przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
Ten rodzaj świadczenia nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.
Osobie niepełnosprawnej powyżej 16. roku życia i na osobie, która ukończyła 75 lat zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje, jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenia na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Ważne! Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 roku – podwyżka?
REKLAMA
Czy kwota zasiłku pielęgnacyjnego zostanie podwyższona? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów osób niepełnosprawnych. Warto pamiętać, iż w przeciwieństwie do świadczenia pielęgnacyjnego kwota zasiłku pielęgnacyjnego nie podlega corocznej waloryzacji.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin. Stanowi o tym art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Próg wsparcia dochodowego rodzin bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Ostatecznego rozstrzygnięcia o zakresie ewentualnych zmian kwot określonych świadczeń w ramach danej weryfikacji dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.
Co istotne, weryfikacja nie oznacza obowiązkowej zmiany wysokości świadczenia. W 2021 r., Rada Ministrów podjęła decyzję o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie kwot kryteriów dochodowych i świadczeń rodzinnych.
Kolejna weryfikacja przypada na 2024 rok. Wówczas Rada Ministrów podejmie decyzję o wysokości świadczeń rodzinnych, w tym zasiłku pielęgnacyjnego.
Na problem niewystarczającej wysokość świadczeń rodzinnych, pielęgnacyjnych, alimentów oraz zasiłków pobieranych przez osoby w trudnej sytuacji zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.
„Utrzymanie na kolejne trzy lata zasiłku na poziomie z 2019 r. nie tylko powoduje brak zabezpieczenia socjalnego osób z niepełnosprawnością, ale dodatkowo pogłębia istniejące zróżnicowanie wysokości zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego - 256,44 zł.” – podkreśla RPO w piśmie z 15 września 2022 r. do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg.
Zasiłek pielęgnacyjny – ile wynosi?
Ważne! Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215,84 zł miesięcznie.
Jak złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny przez Internet?
Jeśli chcemy złożyć wniosek online, to można to zrobić za pośrednictwem portalu Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/). Wnioskować o wsparcie można też w tradycyjnej papierowej formie w urzędzie gminy lub miasta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat