REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny Vademecum

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
Zasiłek powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Fot. Fotolia
Zasiłek powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem opiekuńczym, które ma na celu pokryć wydatki niezbędne na opiekę, osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie.

Kto ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Ponadto zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

REKLAMA

Warunkiem koniecznym otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego jest niezdolność do samodzielnej Osoba, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga zapewnienia opieki i pomocy innej osoby może liczyć na zasiłek pielęgnacyjny.

Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Pomimo spełnienia wszystkich wymaganych warunków niezbędnych do uzyskania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Prawa do zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba przebywająca w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma również osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny do swojej emerytury lub renty. Ponadto w przypadku, gdy członkowi rodziny za granicą przysługuje świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby, na którą jest składany wniosek, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.

Zobacz także: Kto nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

REKLAMA

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest co do zasady na czas nieokreślony. Możliwość ustalenia okresowego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego istnieje w przypadku, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

W celu uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego należy złożyć wniosek do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. W Co ważne wniosek o ustalenie prawa do zasiłku należy złożyć w terminie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Zobacz także: Zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy

Jak wspominano wyżej zasadą jest ustalanie prawo do zasiłku pielęgnacyjnego na czas nieokreślony. Co jednak w przypadku, kiedy zostało przyznane prawo do zasiłku na czas określony? Ma to miejsce w przypadku, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W takim przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczeń. Możliwa jest jednak kontynuacja uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.

Zobacz także: Kontynuowanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

Do świadczeń opiekuńczych zaliczymy zasiłek pielęgnacyjny. Zaś świadczenia opiekuńcze są świadczeniami rodzinnymi.

Świadczenia rodzinne realizuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, w związku z tym wnioski o świadczenia należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Zobacz także: Jak pisać wnioski o świadczenia rodzinne

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 złotych miesięcznie. Powinien być przeznaczany na częściowe pokrycie wydatki wynikające z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Co ważne zasiłek pielęgnacyjny przysługuje bez względu na wysokość dochodu osiąganego przez osobę niepełnosprawną oraz członka jego rodziny.

Zobacz także: Jaka jest wysokość zasiłku pielęgnacyjnego

Zasiłek, świadczenie a dodatek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne oraz dodatek pielęgnacyjny są różnymi świadczeniami.

Zarówno zasiłek pielęgnacyjny, jaki i świadczenie pielęgnacyjne są świadczeniami pielęgnacyjnymi. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi świadczeniami jest inna grupa uprawnionych do tych świadczeń. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Natomiast prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje matce albo ojcu, innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Ponadto inna jest wysokość świadczeń oraz warunki niezbędne do ich otrzymania.

Zobacz także: Czym różni się świadczenie pielęgnacyjne od zasiłku pielęgnacyjnego

Zobacz także: Kiedy przysługuje zasiłek pielęgnacyjny a kiedy świadczenie pielęgnacyjne

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub rodzinnej, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.

Zobacz także: Czym różni się zasiłek od dodatku pielęgnacyjnego

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

REKLAMA

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

REKLAMA

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

REKLAMA