Kto nie ma prawa do zasiłku pielęgnacyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje obywatelom polskim, jaki i cudzoziemcom. W przypadku cudzoziemców zasiłek przysługuje, tym cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie, która ukończyła 75 lat,
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Ponadto, aby uzyskać prawo do zasiłku, należy spełnić podstawowy warunek, bowiem zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje
W określonych sytuacjach pomimo spełnienia wszystkich wyżej opisanych wymagań zasiłek pielęgnacyjny nie będzie przysługiwał.
Po pierwsze prawa do zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba przebywająca w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Do instytucji zapewniających całodobowe utrzymanie prawo zalicza:
- domy pomocy społecznej,
- placówki opiekuńczo-wychowawcze,
- schroniska dla nieletnich,
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
- zakłady poprawcze,
- areszty śledcze,
- zakłady karne,
- zakłady opiekuńczo-lecznicze,
- zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze,
- szkoły wojskowe lub inne szkoły.
Każda z tych instytucji musi jednak zapewniać pełne całodobowe utrzymanie bezpłatnie.
Po drugie zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny do swojej emerytury lub renty.
Po trzecie w przypadku, jeśli członkowi rodziny za granicą przysługuje świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby, na którą jest składany wniosek, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.
Po czwarte w związku z faktem, iż w przypadku orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydanego na czas określony, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, zasiłku nie otrzyma osoba, która nie otrzymała kolejnego orzeczenia.
Zobacz także: Jakie są zasady nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat