Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony. Natomiast prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia, w razie kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.
W związku z tym, że prawo do zasiłku pielęgnacyjnego może zostać ustalone na czas określony, co dzieje się po upływie tego okresu? Możliwa jest kontynuacja prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. W przypadku uzyskania kolejnego orzeczenia, stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia. Pod warunkiem jednak, że osoba wnioskująca złożyła wniosek o ustalenie niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia oraz prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.
W przypadku przekroczenia tych terminów prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje, na zasadach ogólnych, od miesiąca złożenia wniosku wraz z dokumentacją.
W przypadku złożenia wniosku o zasiłek pielęgnacyjny bez wymaganego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wnioskodawca zostaje wezwany do uzupełnienia dokumentacji.
W przypadku gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez wnioskodawcę jest niewydanie dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym oraz osoba może to udokumentować, świadczenia przysługują począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Zobacz także: Czym różni się zasiłek od dodatku pielęgnacyjnego
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Ponadto zasiłek przysługuje osobie, która ukończyła 75 lat.
Zobacz także: Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługuje zarówno obywatelom polskim, jak i cudzoziemcom.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.)