Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Należy opiekować się osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawną
REKLAMA
W związku ze zmianami przepisów prawnych od stycznia opiekun osoby nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji lub edukacji.
Czy osobie spokrewnionej w innym stopniu niż pierwszym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?
Tak. Jednak to świadczenie będzie przysługiwało, gdy osobą niepełnosprawną nie mogą lub nie są w stanie sprawować opiekować się jego najbliżsi spokrewnieni w pierwszym stopniu. Jeżeli osoba spokrewniona w innym stopniu niż pierwszym podejmie się opieki nad niepełnosprawnym rezygnując przy tym z pracy zawodowej może się ubiegać o rekompensatę w postaci świadczenia rodzinnego.
Eksperci alarmują
Eksperci alarmują, że nowe przepisy zmieniające zasady wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego stwarzają pole do manipulacji i różnych nadużyć. Wymagają one zmian lub co najmniej szerokiej i jasnej interpretacji, tak aby nie było wątpliwości jak urzędnicy powinni stosować regulacje prawne. Na chwilę obecna istnieje realna obawa, że w identycznym stanie faktycznym gminy będą wydawać dwie kompletnie odmienne decyzje.
Może zdarzyć się, że wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego matki ( która posiada prawo do renty) zastanie odrzucony przez urzędników, natomiast już wniosek siostry tej samej osoby niepełnosprawnej zgodnie z przepisami będzie musiał zostać rozpatrzony pozytywnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat