REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poważne wątpliwości gmin przy wypłacie świadczenia pielęgnacyjnego

Adam Janus

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre gminy mają poważne wątpliwości, czy w ich kompetencji leży wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nie są dla niepełnosprawnego osobami najbliższymi, a pomimo to opiekują się nim oraz starają się o przyznanie świadczenia.

Należy opiekować się osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawną 

REKLAMA

W związku ze zmianami przepisów prawnych od stycznia opiekun osoby nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji lub edukacji.

Czy osobie spokrewnionej w innym stopniu niż pierwszym przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Tak. Jednak to świadczenie będzie przysługiwało, gdy osobą niepełnosprawną nie mogą lub nie są w stanie sprawować opiekować się jego najbliżsi spokrewnieni w pierwszym stopniu. Jeżeli osoba spokrewniona w innym stopniu niż pierwszym podejmie się opieki nad niepełnosprawnym rezygnując przy tym z pracy zawodowej może się ubiegać o rekompensatę w postaci świadczenia rodzinnego.

Eksperci alarmują

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci alarmują, że nowe przepisy zmieniające zasady wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego stwarzają pole do manipulacji i różnych nadużyć. Wymagają one zmian lub co najmniej szerokiej i jasnej interpretacji, tak aby nie było wątpliwości jak urzędnicy powinni stosować regulacje prawne. Na chwilę obecna istnieje realna obawa, że w identycznym stanie faktycznym gminy będą wydawać dwie kompletnie odmienne decyzje.
Może zdarzyć się, że wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego matki ( która posiada prawo do renty) zastanie odrzucony przez urzędników, natomiast już wniosek siostry tej samej osoby niepełnosprawnej zgodnie z przepisami będzie musiał zostać rozpatrzony pozytywnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wirus HMPV już w Europie. Atakuje drogi oddechowe, zagraża szczególnie dzieciom

Służby medyczne Portugalii potwierdziły we wtorek 2 stycznia br. pojawienie się w tym kraju przypadków infekcji wirusem HMPV, atakującym drogi oddechowe. Wirus ten od kilku tygodni szybko rozprzestrzenia się w Chinach.

Zaniepokojenie i zastrzeżenia! Związki partnerskie mogą być wykorzystywane do obchodzenia prawa

Związki partnerskie mogą być wykorzystywane do obchodzenia obostrzeń dotyczących zakupu nieruchomości przez cudzoziemców czy unikania obowiązku składania zeznań – uważa resort sprawiedliwości, cytowany przez wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

System kaucyjny od środka: Ile sklepów będzie obejmował na początku? Jak będzie działał w praktyce?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w początkowej fazie będzie dotyczyło około 20-30 tys. sklepów w Polsce - tak przekazał prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. Największe sieci handlowe oceniły, że wdrożenie tego systemu będzie skomplikowane i kosztowne.

W 2025 roku wędkarze zapłacą więcej za zezwolenia i będą musieli pamiętać o formalnościach. Koniec programu Nasze Łowisko

Wraz z końcem 2024 roku zakończył się program Nasze Łowiska. W 2025 roku wędkarze zapłacą w każdym zarządzie osobno, czyli więcej. Jakie są stawki za zezwolenia roczne i co z popularyzacją uprawiania wędkarstwa?

REKLAMA

Czy ustawa o sygnalistach zadziała? Potencjalni sygnaliści obawiają się o bezpieczeństwo

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Wówczas pierwsze firmy zobowiązane do wdrożenia zapisów o sygnalistach umieściły je w swoich regulaminach organizacyjnych. Prawnicy obawiają się, że przepis będzie martwy. Powody? Obawy potencjalnych sygnalistów.

Czy MOPS wypłaci zasiłek na leki i terapię?

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej. Czy można takie wsparcie przyznać na zakup leków czy wydatki związane z leczeniem? Oto najważniejsze zasady i przykładowe orzeczenia.

Co dalej z matematyką na maturze? Nadal jest postrachem humanistów. Trwają działania w celu zniesienia obowiązkowego egzaminu

W 2025 roku abiturienci obowiązkowo przystąpią do egzaminu z matematyki. Jednak starania o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki nie ustają. Zwolennicy takiego rozwiązania wskazują, że matematyka to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans.

Słowo Roku 2024. Jak wybrała kapituła, a jak internauci?

Słowo Roku 2024. W organizowanym przez Uniwersytet Warszawski po raz czternasty konkursie na Słowo Roku zwyciężyła "koalicja". Internauci głosowali na "sztuczną inteligencję".

REKLAMA

Niższe przelewy na konta nauczycieli. Pieniądze można będzie jeszcze odzyskać, ale czy wiesz, jak to zrobić?

Część nauczycieli otrzymała w listopadzie i grudniu 2024 roku niższe przelewy, niż się spodziewali. Było to niemiłe zaskoczenie. Pieniądze można jednak nadal odzyskać. Trzeb jednak wiedzieć, jak to zrobić.

Kiedy można uzyskać wypłatę niezrealizowanego świadczenia wspierającego [komunikat ZUS]. Wniosek SWN-INF

Kto i w jakich okolicznościach ma prawo ubiegać się o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wspierającego, a kiedy jest to już niemożliwe. Wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

REKLAMA