Świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się raz bez względu na liczbę niepełnosprawnych w rodzinie
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie pielęgnacyjne nie tylko dla opiekujących się dzieckiem
REKLAMA
Według najnowszej interpretacji Departament Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej o świadczenie pielęgnacyjne można się ubiegać nie tylko opiekując się dzieckiem. Jeżeli opiekun pobiera już jakieś świadczenie z tytułu opieki, to świadczenie pielęgnacyjne już mu nie przysługuje. Niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych w rodzinie, opiekun rezygnuje z pracy zarobkowej na rzecz opieki raz i w związku z tym przyznaje mu się świadczenie rodzinne. Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się za fakt rezygnacji z stałego zatrudnienia, a nie za liczbę osób którymi opiekuje się uprawniony do świadczenia.
Kto może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Co do zasady opiekunem jest przeważnie osoba spokrewniona. Najistotniejsze jest aby ta osoba faktycznie sprawowała faktyczną opiekę nad niepełnosprawnym. Osoby te powinny mieszkać razem, tak aby opiekun mógł stale doglądać swojego podopiecznego.
Kim należy się opiekować, aby móc starać się o świadczenie pielęgnacyjne?
Osoba nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W związku ze swoja niepełnosprawnością ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.
Na jakie przywileje może liczyć opiekun?
Opiekun może liczyć na świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł, jako rekompensatę za rezygnację z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Ponadto państwo opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz zdrowotne, przez co opiekun będzie w przyszłości uprawniony do emerytury.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat