Za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym mogących zapewnić opiekę.
Okres wypłaty i wysokość zasiłku
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym członkiem rodzinny innym niż dziecko przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki. Przysługuje nie dłużej jednak niż przez 14 dni w roku kalendarzowym. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
Zobacz: Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?
Wniosek o przyznanie zasiłku
Dokumentami wymaganymi do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny są:
- wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15,
- zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA,
- gdy opieka sprawowana jest w czasie pobytu za granicą - zaświadczenie zagranicznego lekarza lub zagranicznego zakładu leczniczego przetłumaczone na język polski:
- wystawione na blankiecie z nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza,
- opatrzone datą wystawienia oraz podpisem,
- zawierające początkową i końcową datę niezdolności do pracy z tytułu opieki.
Zobacz serwis: Zasiłek opiekuńczy
W przypadku zaświadczeń wystawianych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii w językach urzędowych tych państw nie jest wymagane przedłożenie przez ubezpieczonego zaświadczenia przetłumaczonego na język polski,
- oświadczenie o pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym członkiem rodziny,
- zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z3 - w przypadku pracowników, albo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa