Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym nabywają prawa do zasiłku opiekuńczegobez okresu wyczekiwania
Z zasiłku tego możemy skorzystać przez okres:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli będziemy się opiekować chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
- 14 dni w roku kalendarzowym, gdy zaopiekujemy się:
- chorym dzieckiem powyżej 14 lat
- chorym dorosłym członkiem rodziny - małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem pozostającym z nami we wspólnym gospodarstwie domowym.
Przepisy przewidują jednak, iż łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć w sumie w roku kalendarzowym 60 dni dla wszystkich uprawnionych ubezpieczonych.
Oznacza to na przykład, że jeśli zostanie nam wypłacony zasiłek z tytułu opieki na chorymdziesięcioletnim dzieckiem za 50 dni w danym roku kalendarzowym,będziemy mieli prawo do zasiłku z tytułu opieki nad chorą matką jużjedynie za 10 dni.
Również w sytuacji, kiedy matka wykorzysta w ciągu roku zasiłek opiekuńczy na chore dziecko za okres 25 dni, wówczas ojcu będzie on przysługiwał już jedynie za pozostałe 35 dni.
Limity okresów 14 lub 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym są niezależne zarówno od:
- liczby członków rodziny uprawnionych do tego świadczenia,
- jak i liczby dzieci i innych członków rodziny, którzy w danym roku wymagali opieki.
Więc 60 dni zasiłku przysługuje w sumie osobie która ma czworo dzieci i taki sam limit dni zasiłkowych przysługuje osobie, która ma jedno dziecko.
Ponadto niewykorzystany limit zasiłku opiekuńczego za dany rok kalendarzowy nie przechodzi na następny rok
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267)