Wolne na dziecko 2018 - kiedy przysługuje rodzicom?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje wolnego na dziecko
Sprawdź, jaki rodzaj czasu wolnego i w jakim wymiarze przysługuje rodzicom!
REKLAMA
Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe wolne od pracy rodzicom. Jednymi uprawnieniami rodzice muszą się dzielić, innymi nie.
Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)
Zwolnienie od pracy, tzw. opieka
Pracującemu na etacie rodzicowi dziecka do 14. roku życia w każdym roku kalendarzowym przysługują dwa dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Przysługujące wolne można wykorzystać w dniach lub godzinach. Liczba posiadanych dzieci nie wpływa na podwyższenie wymiaru wolnego, zawsze jest to 2 dni lub 16 godzin. Wolne przysługuje tylko jednemu z pracujących rodziców.
Za te dni przysługuje wynagrodzenie.
Urlop okolicznościowy
Pierwszy urlop okolicznościowy ojciec, bo matce nie przysługuje, otrzymuje z tytułu pojawienia się pociechy na świecie – 2 dni.
Kolejnym wydarzeniem w życiu dziecka, zasługującym według przepisów na wolne rodzica, jest ślub dziecka. W tym przypadku oboje z rodziców mają prawo do dnia wolnego od pracy.
W razie śmierci dziecka, rodzicom przysługują dwa dni wolnego. I tu również prawo do wolnego przysługuje obojgu.
Za dni nieobecności w pracy pracownik-rodzic otrzyma wynagrodzenie.
Nieprzewidziana sytuacja
REKLAMA
Jeśli Twoja pociecha nie ukończyła 8. roku życia i w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie masz z kim jej zostawić, możesz skorzystać z płatnej opieki na dziecko. Zasiłek przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko: żłobka, przedszkola, szkoły, choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem lub niani.
Za ten okres przysługuje zasiłek opiekuńczy. Maksymalny okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni (do których zaliczany jest także okres przebywania na zwolnieniu lekarskim na chore dziecko).
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Polecamy serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat