Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość
REKLAMA
REKLAMA
- Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r.
- Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r.: komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?
- Jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy?
- Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?
- Ile można pobierać zasiłek opiekuńczy?
W przypadku, gdy z nieprzewidzianych powodów żłobek, przedszkole lub szkoła zostają zamknięte, warto wiedzieć, że można wystąpić o zasiłek opiekuńczy. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące zasiłku opiekuńczego.
REKLAMA
Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r.
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicom, w przypadku, gdy nie mogą wykonywać swojej pracy i muszą opiekować się :
- Dzieckiem do lat 8, w przypadku:
- Nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, lub szkoły, do którego uczęszcza dziecko
- Konieczności izolacji dziecka spowodowanego podejrzeniem nosicielstwa choroby zakaźnej
- Choroby niani, pod warunkiem, że została z nią zawarta umowa uaktywniająca
- Choroby opiekuna dziennego, który powinien opiekować się dzieckiem
- Porodu lub choroby małżonka/ rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwiają tą opiekę
- Pobytu w szpitalu lub innej placówce leczniczej małżonka/rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem
- Dzieckiem niepełnosprawnym do lat 18, które ma wskazania dotyczące konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji w przypadku choroby lub porodu małżonka/rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę nad dzieckiem, a także w przypadku pobytu małżonka/rodzica dziecka w szpitalu lub innej placówce leczniczej.
- Ponadto, zasiłek opiekuńczy można pobierać w przypadku chorego dziecka, chorego dziecka z niepełnosprawnością, które nie ukończyło lat 18, a także na innych chorych członków rodziny.
Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r.: komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, z tytułu:
- bycia pracownikiem;
- pracy na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia, o oświadczenie usług, uaktywniającej;
- wykonywania pracy nakładczej;
- bycia członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych;
- pracy odpłatnej na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywa się karę pozbawienia wolności, bądź jest się tymczasowo aresztowanym;
- prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy z taką osobą;
- bycia duchownym;
- odbywania służby zastępczej.
Jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy?
W przypadku opieki nad chorym dzieckiem, bądź chorym innym członkiem rodziny, należy udać się po zwolnienie lekarskie. Następnie, należy wypełnić i złożyć wniosek Z-15A w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem, Z-15B w przypadku opieki nad innym (niż dziecko) chorym członkiem rodziny. Warto sprawdzić na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jakie dokumenty należy przygotować w innych przypadkach, niż choroba. Dla przykładu, w przypadku nieoczekiwanego zamknięcia żłobka należy napisać oświadczenie.
Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?
Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Należy pamiętać, że wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.
Ile można pobierać zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8, lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym. Przysługuje przez maksymalnie 14 dni kalendarzowych w przypadku opieki nad dzieckiem starszym niż 14 lat, bądź innym chorym członkiem rodziny. Przysługuje do 30 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym pomiędzy 14 a 18 r.ż., bądź dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat, ale nie ukończyło 18, w przypadku, gdy z powodu choroby, porodu bądź pobytu w szpitalu małżonka/rodzica dziecka, nie możne on opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat