Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?/Fot. Shutterstock / shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obecnie nie obejmuje dzieci powyżej 8 roku życia, z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych. Czy w związku z nauczaniem zdalnym rząd zamierza to zmienić? Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Do kiedy można go uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci?

Czy rząd planuje zmiany w przyznawaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego tak by obejmował dzieci powyżej 8 roku życia?

Takie pytanie zadała grupa posłów w interpelacji nr 14144 do prezesa Rady Ministrów w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zdaniem posłów wielu rodziców nie jest w stanie zapewnić opieki dla dzieci w wieku 9 czy 10 lat. Ze względu zaś na warunki związane z wystąpieniem epidemii oraz przejście szkół na nauczanie zdalne rząd powinien myśleć znacznie szerszymi kategoriami uwzględniającymi bezpieczeństwo małoletniego.

„Postulat - zapewnienia osobistej opieki nad zdrowymi dziećmi powyżej 8 roku życia, w szczególności „nad dziećmi w wieku 9 i 10 lat”, mający na celu przeprowadzenie procesu legislacyjnego zmiany zapisów specustawy, które wprowadziły dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest niewystarczający (przede wszystkim proces ten wymaga nowelizacji przepisów ustawy zasiłkowej). Tak istotna zmiana wymaga nie tylko szerszej dyskusji, analiz oraz konsultacji np. społecznych, ale także należy uwzględnić, że może oddziaływać na cały system ubezpieczeń społecznych. Nie może także przekreślać już wypracowanego w tej materii dorobku prawnego” odpowiedział 27 listopada na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Dodał, iż powiązanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z troską o jakość nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych starszych niż 8-letnie znacząco zniekształca instytucję ubezpieczeniową, jaką jest prawo do zasiłku opiekuńczego.

Za cenne jednak – zdaniem Szweda – należy uznać propozycje zmian dotyczące ułatwień w uzyskaniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego związanych z potrzebą zapewnienia opieki nad najmłodszymi.

Co to znaczy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został określony w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Przysługuje on w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię albo dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do ilu lat?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

Na dzieci starsze może zostać wypłacony zasiłek opiekuńczy, jednak jest on przewidziany tylko na dziecko chore.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,

Ponadto, zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od pełnienia służby z powodu konieczności zapewnienia osobistej opieki nad taką osobą.

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego już kilkakrotnie było przedłużane. Obecnie zasiłek dla rodziców przysługuje nie dłużej niż do 24 grudnia 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1842)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 2109)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 2108)

Polecamy serwis: Zasiłki

Prawo
Wyrok Sądu i TK: Zamiast przeliczenia emerytury legalizacja jej obniżenia o 48 833,57 zł kapitału. Emerytka spóźniła się o 8 miesięcy [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]
19 lis 2024

Pech emerytki polegał na tym, że nie wiedziała o tym jak poważne konsekwencje będzie miało opóźnienie przez nią przejścia na emeryturę (spóźniła się o 8 miesięcy). Pobierała od 2009 r. emeryturę wcześniejszą. Zamiast przejść na emeryturę powszechną (60 lat w 2012 r.) zrobiła to w 2013 r. W efekcie ma do dziś obniżoną wysokość tej emerytury o świadczenia wypłacone w czasie emerytury (tej wcześniejszej). Kilkanaście miesięcy pozbawiło jej istotnej części comiesięcznej emerytury (tej powszechnej).

Sankcja kredytu darmowego: ważny wyrok TSUE w sprawie RRSO. Radca prawny wyjaśnia jakie ma znaczenie dla polskich konsumentów (kredytobiorców)
19 lis 2024

Czym jest sankcja kredytu darmowego i jakie znaczenie ma to orzeczenie dla kredytobiorców w Polsce? Rozmawiamy z Stanisławem Rachelskim, radcą prawnym, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego i kredytowego, o wyroku TSUE w sprawie C-714/22. Wyrok ten dotyczy błędnego wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) i jego konsekwencji dla konsumentów. 

80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego
19 lis 2024

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki
19 lis 2024

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje składkowe
19 lis 2024

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

pokaż więcej
Proszę czekać...