Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla starszych dzieci?
Czy rząd planuje zmiany w przyznawaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego tak by obejmował dzieci powyżej 8 roku życia?
REKLAMA
REKLAMA
Takie pytanie zadała grupa posłów w interpelacji nr 14144 do prezesa Rady Ministrów w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zdaniem posłów wielu rodziców nie jest w stanie zapewnić opieki dla dzieci w wieku 9 czy 10 lat. Ze względu zaś na warunki związane z wystąpieniem epidemii oraz przejście szkół na nauczanie zdalne rząd powinien myśleć znacznie szerszymi kategoriami uwzględniającymi bezpieczeństwo małoletniego.
„Postulat - zapewnienia osobistej opieki nad zdrowymi dziećmi powyżej 8 roku życia, w szczególności „nad dziećmi w wieku 9 i 10 lat”, mający na celu przeprowadzenie procesu legislacyjnego zmiany zapisów specustawy, które wprowadziły dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest niewystarczający (przede wszystkim proces ten wymaga nowelizacji przepisów ustawy zasiłkowej). Tak istotna zmiana wymaga nie tylko szerszej dyskusji, analiz oraz konsultacji np. społecznych, ale także należy uwzględnić, że może oddziaływać na cały system ubezpieczeń społecznych. Nie może także przekreślać już wypracowanego w tej materii dorobku prawnego” – odpowiedział 27 listopada na interpelację poselską sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.
Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!
Dodał, iż powiązanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z troską o jakość nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych starszych niż 8-letnie znacząco zniekształca instytucję ubezpieczeniową, jaką jest prawo do zasiłku opiekuńczego.
Za cenne jednak – zdaniem Szweda – należy uznać propozycje zmian dotyczące ułatwień w uzyskaniu prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego związanych z potrzebą zapewnienia opieki nad najmłodszymi.
Co to znaczy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został określony w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Przysługuje on w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię albo dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do ilu lat?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci w wieku do lat 8.
Na dzieci starsze może zostać wypłacony zasiłek opiekuńczy, jednak jest on przewidziany tylko na dziecko chore.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
Ponadto, zasiłek przysługuje rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od pełnienia służby z powodu konieczności zapewnienia osobistej opieki nad taką osobą.
Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego już kilkakrotnie było przedłużane. Obecnie zasiłek dla rodziców przysługuje nie dłużej niż do 24 grudnia 2020 r.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Zasiłki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA