Kiedy pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat, chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat oraz nad innym chorym członkiem rodziny.
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownikowi, w razie sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki oraz pobytu małżonka pracownika, stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz nad innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, pod warunkiem, że pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy Vademecum
Kiedy nie przysługuje zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okresy, w których pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych. Zasiłek ten nie przysługuje również w czasie urlopu bezpłatnego oraz urlopu wychowawczego.
W okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie prace na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje także za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku wykonywania w czasie zwolnienia lekarskiego pracy zarobkowej albo wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy niezgodnie z celem tego zwolnienia, co też zostało stwierdzone w trakcie kontroli.
Inny członek rodzinny, który może sprawować opiekę
Zasadą jest, że zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli poza pracownikiem są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Zasada tak jednak nie dotyczy opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Zobacz także: Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy jest inny opiekun
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat