Zwolnienie na dziecko 2020
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienie na dziecko i zasiłek opiekuńczy - podstawa prawna
Sezon przeziębień i gryp w pełni. Wiele dzieci zaczyna chorować i nie może iść do przedszkola. Rodzice muszą wziąć wolne w pracy, by zająć się swoim dzieckiem.
REKLAMA
Wszelkie kwestie związane ze zwolnieniem i zasiłkiem opiekuńczym na dziecko zostały uregulowane w rozdziale 7 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2020 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Ustawodawca wskazał kilka kategorii wiekowych i kilka warunków, tj. sytuacji, gdy zasiłek będzie przysługiwał.
Zobacz również: Dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2019 - wzór wniosku
Za dzieci w rozumieniu ustawy uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Warunki otrzymania zasiłku opiekuńczego za czas zwolnienia na dziecko
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem :
- w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
REKLAMA
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.
- chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat;
- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat w przypadku:
a) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,
b) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje też z tytułu opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Dzieci powyżej 14 roku życia zaliczane są właśnie do kategorii, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Ile dni zwolnienia przysługuje na chore dziecko w 2020 roku?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, zaliczonymi do do 1 i 2 kategorii, tj. zdrowych do ukończenia 8 roku życia, chorych do ukończenia 14 roku życia.
- 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi legitymującymi się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, tj. m.in. dziećmi powyżej 14 roku życia.
Czy zwolnienie na dziecko i zasiłek opiekuńczy przysługuje na każde dziecko oddzielnie?
Zgodnie z przepisami ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
W przypadku gdy opieka jest sprawowana wyłącznie nad osobami, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a, 2b i 3, zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
Przepisy stosuje się niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Zatem jeśli mamy trójkę dzieci, to i tak przysługuje nam maksymalnie 60 dni zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego, za które będzie nam przysługiwał zasiłek opiekuńczy.
Warunek braku opieki
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Oznacza to, że jeśli w domu przebywa np. mama na urlopie wychowawczym, to tacie nie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.
Czy w 2020 roku można dostać zwolnienie na zdrowe dziecko?
Tak. Zgodnie z tym, co zostało wyżej napisane, zwolnienie na dziecko i zasiłek opiekuńczy może przysługiwać na zdrowe dziecko w ściśle określonych sytuacjach.
Warunki otrzymania zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko:
- Wiek dziecka – poniżej 8 lat.
- Zaistnienie jednej z sytuacji wymienionych w ustawie, tj. np. zamknięcie żłóbka, porodu lub choroba matki, która stale opiekuje się dzieckiem.
- Brak poza ubezpieczonym innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić opiekę dziecku.
Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego za okres zwolnienia na dziecko?
Zgodnie z art. 35. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2017 poz. 1368)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat