Czy pracujący zmianowo rodzice mają zawsze prawo do zasiłku opiekuńczego?
REKLAMA
REKLAMA
Ekspert odpowiada:
REKLAMA
W państwa sytuacji, po przedłożeniu zwolnienia lekarskiego, należny będzie zasiłek opiekuńczy jedynie za dni 12 i 13 kwietnia 2010 r.
Przypadek, kiedy rodzice pracują zmianowo, jest szczególną sytuacją w ustalaniu uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka (korzystają z tego samego limitu dni zasiłku na rok), ale zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców - temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.
W takich okolicznościach obowiązują następujące zasady:
- jeśli jedno z rodziców bądź oboje pracują zmianowo, zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres sprawowania opieki, w którym oboje rodzice pracują na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy, wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy,
- jeżeli oboje rodzice pracują, a jedno z nich jest zatrudnione w systemie pracy zmianowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni, w które dziecko w wieku do lat ośmiu pozostawałoby bez opieki z powodu porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- gdy rodzice dziecka w wieku do lat ośmiu zatrudnieni są w systemie pracy zmianowej, na różnych zmianach, każdego z nich uważa się za osobę stale opiekującą się dzieckiem w wieku do lat ośmiu i w razie choroby, porodu lub pobytu jednego z rodziców w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej drugiemu z rodziców przysługuje zasiłek opiekuńczy.
Za dni 12 i 13 kwietnia 2010 r. będzie Pani miała prawo do zasiłku opiekuńczego, ponieważ mąż nie mógł zając się dzieckiem. A to dlatego, że pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie nie uważa się za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym mogącego zapewnić opiekę dziecku. Mąż pracował w nocy 11 i 12 kwietnia, a więc 12 i 13 kwietnia odpoczywał po nocnej zmianie, gdy w tym samym czasie Pani musiałaby pracować w godzinach od 7 do 15. W tej sytuacji nie mogłaby by zapewniona ciągła opieka nad dzieckiem.
Natomiast w dniach 14-15 kwietnia 2010 r., pomimo konieczności stawienia się przez Panią w pracy w godzinach od 15 do 23, nie będzie Pani miała prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu choroby dziecka, ponieważ mąż mógł sprawować opiekę nad synem z uwagi na dni wolne od pracy. Jednak zaświadczenie lekarskie oczywiście będzie usprawiedliwieniem Pani nieobecności w pracy. Nawet jeśli na te dwa dni to mąż wziąłby zwolnienie lekarskie na chore dziecko, to zasiłek opiekuńczy nie należałby mu się, ponieważ opieka nad dzieckiem nie przerywa urlopu wypoczynkowego.
Zobacz również serwis: Zasiłki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat