REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

ZUS: Do 18 października 67 osób skorzystało z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

ZUS: Do 18 października 67 osób skorzystało z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piątkowym komunikacie przypomina o dodatkowym zasiłku opiekuńczym dla osób dotkniętych powodzią.

Opiekujesz się chorym rodzicem? Masz prawo do zwolnienia od pracy, ale to nie wszystko z czego można skorzystać

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje? Jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi? Przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy? Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym? 

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

Zasiłek dla babci i dziadka. To możliwe. Można podzielić się opieką nad chorymi dziećmi ze swoimi rodzicami.

Opieka nad dzieckiem w wieku przedszkolnym bywa trudna zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i wiosną. Jeszcze trudniej jest w sytuacji, gdy rodzice nie mogą liczyć na pomoc niepracujących babci i dziadka. Najmłodsze dzieci chorują często, a powtarzające się nieobecności w pracy zazwyczaj nie są mile widziane przez pracodawców zatrudniających młodych rodziców. Warto wiedzieć, że opieką nad chorym dzieckiem można się dzielić – mogą w niej uczestniczyć nie tylko rodzice dziecka, ale także pracujący dziadkowie.

Czy potrzebny oryginał wniosku o zasiłek opiekuńczy?

Nie chcesz czekać na wypłatę – dostarcz do ZUS oryginał wniosku. Skany były akceptowane tylko podczas pandemii. Obecnie przysłany przez pracodawcę skan twojego wniosku – nie jest już podstawą do wypłaty. To dotyczy osób pracujących w małych firmach. W dużych firmach – zasiłek wypłaca pracodawca, w tych, w których pracuje mniej niż 20 pracowników – zasiłek wypłaca ZUS.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorującym bliskim

Z ubezpieczenia chorobowego możemy korzystać nie tylko wtedy, gdy sami chorujemy, ale także, gdy jesteśmy zdrowi, ale musimy zaopiekować się bliskim. Wówczas przysługuje nam zasiłek opiekuńczy. Trzeba jednak pamiętać o właściwym złożeniu wniosku do ZUS.  

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 lutego 2022 r.

Od 1 lutego 2022 roku rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy kto i jak może go uzyskać.

Dodatkowe 21 dni zasiłku opiekuńczego

Dodatkowe 21 dni zasiłku opiekuńczego rząd planuje przyznać rodzicom dzieci od lat 8 i dzieci niepełnosprawnych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czy obejmie dzieci powyżej 8 lat?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obecnie nie obejmuje dzieci powyżej 8 roku życia, z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych. Czy w związku z nauczaniem zdalnym rząd zamierza to zmienić? Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Do kiedy można go uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - pytania i odpowiedzi MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na 6 najczęściej zadawanych pytań o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jest to temat, który interesuje wielu rodziców.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a wygaśnięcie umowy o pracę

Pan pobiera zasiłek opiekuńczy na dziecko poniżej 8. roku życia. 30 kwietnia 2020 r upływał jego ostatni dzień pracy, gdyż pracodawca wypowiedział mu umowę. Czy nadal będzie miał prawo do zasiłku na dziecko?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 3 maja 2020 r. - komu przysługuje, dokumenty, termin wypłaty

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 3 maja 2020 r. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia o zasiłek występują bezpośrednio do swojego pracodawcy. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą wniosek składają w ZUS.

Można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na kolejne dni

Szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Rodzice, którzy wykorzystali już dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę na kolejne dni. Oświadczenie należy złożyć tak jak poprzednio.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców - wniosek do ZUS online

Rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19. W jakich przypadkach wniosek o zasiłek można wysłać do ZUS online?

Kwarantanna dziecka i zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka - zasiłek opiekuńczy

Objęcie dziecka kwarantanną z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem lub zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii uzasadnia wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać świadczenie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zamknięcie szkoły, przedszkola i żłobka z powodu koronawirusa

Specustawa dotycząca koronawirusa przyznaje rodzicom dzieci w wieku do 8. roku życia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za 14 dni opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubiku dziecięcego. Należy w tym celu wypełnić stosowne oświadczenie.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 (koronawirusa)

ZUS stworzył wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 (koronawirusa) żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Wypełnienie tego dokumentu jest niezbędne w celu otrzymania zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad dzieckiem.

Zamknięcie żłobka, przedszkola i szkoły z powodu koronawirusa a zasiłek opiekuńczy

Zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły z powodu koronawirusa może być podstawą do przyznania zasiłku opiekuńczego. Ile wynosi świadczenie z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w tym czasie? Kto wypłaca zasiłek opiekuńczy? Ile dni można je pobierać?

Strajk w szkole a zasiłek opiekuńczy

Czy rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w przypadku strajku w szkole? Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek?

Zwolnienie na dziecko 2020

Ile dni zwolnienia w ciągu roku przysługuje na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy zawsze dostaniemy zasiłek opiekuńczy za czas zwolnienia? Czy wysokość zasiłku to 100 % naszego wynagrodzenia? A co jeśli dziecko, jest zdrowe, ale zamknięto na kilka dni przedszkole albo rozchorowała się niania?

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy 2018/2019

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która otrzymała zwolnienie lekarskie z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem bądź innym chorym członkiem rodziny. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek w postaci Oświadczenia dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15.

Zasiłek opiekuńczy – dla kogo i jak długo?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, którą zwalnia się od wykonywania pracy z powodu konieczności podjęcia opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny. Jak długo w ciągu roku kalendarzowego można korzystać z zasiłku opiekuńczego?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2019 r. - komu przysługuje i ile wynosi?

Nadchodzi spory wzrost wysokości świadczeń rodzinnych. Od dnia 1 listopada 2018 r. świadczeniobiorcy mogą liczyć na wzrost świadczenia o prawie 20 proc, a w listopadzie 2019 r. nastąpi kolejna podwyżka. Komu w 2019 r. przysługiwać będzie specjalny zasiłek opiekuńczy i ile będzie wynosić?

Wolne na dziecko 2018 - kiedy przysługuje rodzicom?

W jakich sytuacjach rodzicom przysługuje wolne w związku z opieką nad dzieckiem? Jakie wynagrodzenie otrzyma pracownik podczas takiej nieobecności w pracy?

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2018 r. - komu przysługuje i ile wynosi?

Specjalny zasiłek opiekuńczy to jedno ze świadczeń rodzinnych. W 2018 r. zasady jego przyznawania się nie zmieniły, podobnie jak wysokość tego świadczenia, co oznacza że specjalny zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 520 zł.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2017 r.

W 2017 r. weszły w życie przepisy polepszające sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych. Teraz w razie śmierci osoby, nad którą sprawowali opiekę przysługuje im prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz do świadczenia przedemerytalnego.

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego to specjalne wsparcie finansowe dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Podstawą dodatku jest rządowy program wspierania osób otrzymujących to świadczenie. Zaległym dodatkiem zajmie się w lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej - 15 maja 2014 r.

Przywrócenie zasiłku dla opiekuna osoby niepełnosprawnej jest wynikiem nowelizacji ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Dotyczy ona osób, które zostały pozbawione prawa do zasiłku wskutek wygaśnięcia decyzji przyznającej do niego prawo. Zmiany weszły w życie 15 maja 2014 roku.

Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?

Jeżeli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, od 2013 r. będzie funkcjonował nowy, tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy.

Kiedy pracownikowi nie przysługuje zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym, które przysługuje pracownikowi z ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje on w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodzin. W określonych sytuacja zasiłek opiekuńczy jednak pracownikowi nie przysługuje.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy jest inny opiekun

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w celu umożliwienia osobie ubezpieczonej sprawowania osobistej opieki nad najbliższą osobą, która jest chora lub znajduje się z sytuacji wymagającej opieki.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny, są zwolnione od wykonywania zawodu. Co z zasiłkiem w przypadku pracy zmianowej? W jaki sposób przyznawane jest świadczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Zasiłek opiekuńczy Vademecum

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która musi zaopiekować się chorym dzieckiem lub innymi członkiem rodziny. Łącznie można przebywać na zasiłku opiekuńczym przez 60 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?

Prawo do zasiłku przysługuje przede wszystkim pracownikom, którzy musieli zaopiekować się chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Opieka nie pozwala im wykonywać pracy, w związku z tym zamiast pensji otrzymują oni zasiłek opiekuńczy.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

W związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Wniosek o zasiłek składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Czy pracujący zmianowo rodzice mają zawsze prawo do zasiłku opiekuńczego?

Internauta pyta: Pracujemy z mężem zmianowo. Kiedy zachorował nam syn nie wiedzieliśmy, czy można wziąć płatne zwolnienie lekarskie, ponieważ pomimo różnych zmian nie była możliwa ciągła opieka nad dzieckiem.
Nasze 6 – letnie dziecko było chore w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. i na taki okres lekarz wypisał mi zwolnienie lekarskie.
Mąż 11 i 12 kwietnia pracował na nocnej zmianie od godziny 22 do 6, od 13 do 16 kwietnia miał urlop wypoczynkowy . Mnie 12 i 13 kwietnia 2010 r. obowiązywała zmiana od godziny 7 do 15, a od 14 do 15 kwietnia powinnam pracować w godzinach od 15 do 23.
Czy w związku z tym, że nasze zmiany nie nakładały się, a potem mąż miał urlop oznacza, że nie miałam prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres choroby synka?

Kogo nie uznajemy za osobę mogącą zapewnić opiekę członkowi rodziny przy wypłacie zasiłku opiekuńczego?

Warunkiem przyznania zasiłku opiekuńczego jest nie tylko objęcie ubezpieczeniem chorobowym wnioskującego oraz przedstawienie zwolnienia lekarskiego. Aby zasiłek mógł być wypłacony danej osobie, konieczne jest również spełnienie jeszcze jednej przesłanki: brak innych osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku albo innemu choremu członkowi rodziny.

Kiedy pracownik ma prawo do sprawowania płatnej opieki

W sytuacji, gdy pracownik musi sprawować opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego zastępujących wynagrodzenie za pracę.

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje po ustaniu zatrudnienia

Kiedy w szczególnych sytuacjach musimy uzyskać zwolnienie z pracy, by zaopiekować się dzieckiem lub innym członkiem rodziny, a jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym, utratę zarobków za ten okres kompensować ma nam zasiłek opiekuńczy. Czy kiedy przestaniemy pracować nadal mamy prawo do tego zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy dla ojca lub innego członka rodziny podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Chorowałam przez 182 dni. Od razu po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego dostarczyłam pracodawcy zwolnienia z tytułu opieki nad moim chorym synkiem. W związku z tym mam pytanie, czy będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?  

Zasiłek opiekuńczy a dziecko w szpitalu

Moja córka zachorowała. Potrzebna jest jej hospitalizacja. Czy przysługuje mi zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad moim dzieckiem? 

Czy dobrowolnie ubezpieczony ma prawo do zasiłku opiekuńczego

Przed dniem 16 marca 2007 roku uprawnionymi do zasiłku opiekuńczego były tylko osoby podlegających obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie osoby dobrowolnie ubezpieczone mają prawo do zasiłku. 

Czy można łączyć okresy wypłaty zasiłku opiekuńczego w ciągu roku

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy. Ma związek z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny.  

Kiedy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ona zwolniona  od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem.

REKLAMA