Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli pobierasz zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegasz obowiązkowo z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym
REKLAMA
Dzieje się tak pod warunkiem, że nie masz ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie masz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Wtedy bowiem przestajesz podlegać obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Ponieważ fakty te wpływają na podleganie ubezpieczeniom społecznym i finansowanie składek, o ustaleniu prawa do emerytury lub renty albo o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż pobieranie zasiłku musisz poinformować swojego płatnika składek (u którego jesteś zatrudniona/y).
Jeżeli wykonujesz pracę na podstawie dwóch umów o pracę, a następnie pobierasz dwa zasiłki macierzyńskie, to podlegasz obowiązkowo z tytułu pobierania obu tych zasiłków.
W przypadku, kiedy jesteś osobą prowadzącą pozarolnicza działalność i nabyłaś prawa do zasiłku macierzyńskiego z dobrowolnego ubezpieczenia, to obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Pobierając zasiłek macierzyński nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu
Od kwoty zasiłku macierzyńskiego nie odprowadzana jest również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak za cały okres pobierania zasiłku masz prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.
REKLAMA
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego obliczają płatnicy. Finansuje je w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego Twój płatnik składek (a więc np. pracodawca w stosunku do pracowników, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy, osoba prowadząca działalność za siebie) jest zobowiązany do przekazywania do ZUS odpowiednich dokumentów (raporty miesięczne). Wykazuje w nich podstawę wymiaru składek w wysokości kwoty zasiłku i należne od niej składki na ubezpieczenia.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137 poz. 887)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA