REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy się urlop macierzyński ojcu dziecka?

Aleksandra Pajewska
Kiedy należy się urlop macierzyński ojcu dziecka? / fot. Fotolia
Kiedy należy się urlop macierzyński ojcu dziecka? / fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński uregulowany jest w art. 182 kodeksu pracy. Po zmianach zaproponowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej urlop macierzyński będzie przysługiwał także ojcu dziecka. Zgodnie z planami resortu pracy uprawnienia pracownika-ojca do urlopu macierzyńskiego mają być niezależne od praw przysługujących matce.

Zgodnie z projektem zmian w kodeksie pracy, przygotowanym przez resort pracy, także pracownik-ojciec będzie miał prawo do urlopu macierzyńskiego. Nowy paragraf – 1b art. 182 kp ma brzmieć: pracownik, ojciec dziecka, będzie miał prawo do urlopu macierzyńskiego, jeśli jego małżonka umrze, porzuci dziecko lub sama jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Będzie miał prawo do urlopu macierzyńskiego nawet wówczas, gdy matka dziecka nie miała etatu ani żadnego innego tytułu do ubezpieczenia w ZUS.

REKLAMA

Zgodnie z treścią nowego przepisu ojcowie zyskają uprawnienie do urlopu macierzyńskiego (także zasiłku macierzyńskiego).

Urlopy ojcowskie 2014

Przesłanki urlopu macierzyńskiego ojca

Pracownik-ojciec będzie uprawniony do skorzystania z urlopu macierzyńskiego wówczas, gdy nie będzie możliwości, by to matka sprawowała opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Ministerstwo proponuje zamknięty katalog takich sytuacji. Należą do nich: śmierć matki przy porodzie, porzucenie przez nią noworodka oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji. Niezdolność do samodzielnej egzystencji jest orzekana przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazane organy podejmują decyzję o uznaniu osoby za niezdolną do samodzielnej egzystencji, jeśli stopień naruszenia sprawności organizmu powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy w zaspakajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Zdaniem sądu okręgowego, wyrażonym w wyroku z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygnatura akt III AUa 1890/07, by uznać osobę za niezdolną do samodzielnej egzystencji  należy dokonać całościowej analizy jej schorzeń pod kątem wpływu, jaki mają na umiejętność samodzielnego realizowania podstawowych czynności życiowych. Sąd podkreślą, że do podstawowych czynności życiowych należą zarówno czynności samoobsługi (np. mycie się, ubieranie, samodzielne jedzenie posiłków) jak i inne czynności, bez których nie jest możliwe prowadzenie normalnego życia (np. nabywanie żywności, prace porządkowe wokół siebie).

Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy – uprawnienia pracownika ojca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady udzielania urlopów macierzyńskich ojcom

Jeśli w jednej z powyżej wskazanych sytuacji ojciec dziecka czasowo zrezygnuje z pracy zawodowej na rzecz osobistej opieki nad noworodkiem, wówczas może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Warunkiem korzystania z tego pracowniczego uprawnienia urlopowego jest przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych. Niema natomiast znaczenia fakt, iż matka dziecka była nieobjęta ubezpieczeniem. Brak etatu (żadnego innego tytułu do ubezpieczenia w ZUS) nie będzie pozbawiał ojca do prawa do urlopu ani zasiłku macierzyńskiego.

Resort dąży do uniezależnienia uprawnień urlopowych pracownika-ojca od prawa matki do urlopu macierzyńskiego.

Pracownicy-ojcowie będą mogli korzystać z uprawnień z tytułu macierzyństwa (urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego), gdy ich dzieci urodzą się po wejściu w życie omawianych regulacji. Art. 182 1b zacznie obowiązywać prawdopodobnie na przełomie roku 2014 i 2015.

Urlop macierzyński dla ojca - dotychczas

Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym uprawnienia urlopowe z tytułu ojcostwa uzależnione są praw urlopowych maki dziecka. Zatem urlopu macierzyńskiego można udzielić ojcu wyłącznie w sytuacji, gdy matka dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego.  Cały urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Długość urlopu macierzyńskiego jest zależna od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. W przypadku jednego dziecka wynosi 20 tygodni, bliźniaków - 31 tygodni, trojaczków - 33 tygodnie, czwórki dzieci - 35 tygodni macierzyńskiego, a piątki i więcej - 37 tygodni. Okres pierwszych 14 tygodni obligatoryjnie przypada matce. Dopiero po ich wykorzystaniu ojciec może pójść na 6 tygodniowe wolne. Rodzice nie mogą przebywać na urlopie macierzyńskim jednocześnie. Urlop przysługuje ojcu, gdy z prawa do niego (dopiero po 14 tygodniach) zrezygnuje matka. Wówczas ojciec podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu na swój wniosek może osobiście zajmować się dzieckiem.

Urlop tacierzyński

Po zmianie wprowadzonej do kodeksu pracy 1 stycznia 2010 roku pracownicy ojcowie mają prawo do urlopu ojcowskiego (tzw. tacierzyńskiego), czyli dwóch tygodni wolnego od pracy wykorzystanych nie późnij niż do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Jest to świadczenie fakultatywne i, co ważne, nieskorelowane z prawami i planami urlopowymi matki.

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Podstawa prawna:

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 z późn. zm.).

Wyrok sądu okręgowego z dnia 21 kwietnia 2009 r. (sygn. akt III AUa 1890/07).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA