Kto i jakie dokumenty musi złożyć, by otrzymać zasiłek za okres urlopu ojcowskiego
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego (od 1 stycznia 2010r. 7 dni, a od 1 stycznia 2012 r. 14 dni), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.
REKLAMA
Świadczenie takie należne jest więc każdemu sprawującemu nad dzieckiem opiekę, objętemu ubezpieczeniem chorobowym:
- pracownikowi,
- członkowi rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółka rolniczego,
- nakładcy,
- zleceniobiorcy lub wykonującemu inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym,
- prowadzącemu pozarolniczą działalność oraz osobom z nim współpracującym,
- wykonującemu odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- odbywającemu służbę zastępczą,
- duchownemu.
Zarówno urlop jak i zasiłek ojcowski może trwać obecnie tydzień, tj. 7 dni kalendarzowych i jest niepodzielny.
Zobacz: Urlop ojcowski
Pracownicy składają wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego swojemu pracodawcy, dołączając stosowne dokumenty. Na tej podstawie wypłacany jest im zasiłek za okres urlopu ojcowskiego. Pozostali ojcowie, ubezpieczeni z innych tytułów, chociaż nie zostaje im udzielony urlop ojcowski, to mogą zwrócić się o wypłatę zasiłku za taki sam okres do swojego płatnika (np. zleceniobiorca do zleceniodawcy) lub bezpośrednio do ZUS (np. prowadzący działalność).
Wnioski składa się najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu/zasiłku ojcowskiego.
Do wniosku o wypłatę zasiłku musimy dołączyć następujące dokumenty:
- · skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
- · oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
- · jeśli jesteśmy pracownikiem – pracodawca wystawia zaświadczenie o udzieleniu urlopu ojcowskiego i jego okresie,
- · jeśli jesteśmy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą – składamy oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej i wnioskowanym okresie zasiłku ojcowskiego,
- · ojcowie ubezpieczeni z pozostałych tytułów uprawniających do takiego zasiłku - składają zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej i wnioskowanym okresie zasiłku,
- · Za pracowników pracodawca sporządza również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, a w przypadku osób niebędących pracownikami konieczne jest przekazanie wypełnionego druku ZUS Z-3a.
REKLAMA
Pamiętajmy! Prawo do zasiłku dla ojca jest niezależne od sytuacji w jakiej znajduje się matka. A więc nie ma znaczenia, czy matka pobrała zasiłek macierzyński, czy też nie ma do niego prawa. Tata może wnioskować o zasiłek ojcowski, o ile faktycznie ma zamiar w tym czasie sprawować opiekę nad dzieckiem.
Paweł L. od września 2009r. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia. Jest zgłoszony z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 15 lutego 2009 r. Pawłowi L. urodziło się dziecko. W związku z tym złożył on 29 stycznia 2010 r. swojemu zleceniodawcy wniosek o wypłatę tygodniowego zasiłku dla ojca, wskazując okres od 2 do 8 lutego 2010r. Załączył do wniosku: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że nie pobrał wcześniej takiego zasiłku z innego tytułu, oświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej za ten okres. Zleceniodawca sporządzi druk Z-3a i przekaże wniosek wraz z pozostałymi dokumentami do ZUS, celem wypłaty zasiłku.
Zobacz serwis: Zasiłek macierzyński
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat