REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i jakie dokumenty musi złożyć, by otrzymać zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Za ten okres należy się mu zasiłek macierzyński. Przysługuje on nie tylko pracownikom korzystającym z takiego urlopu na podstawie Kodeksu pracy. O taki zasiłek mogą wnioskować wszyscy ojcowie podlegający ubezpieczeniu chorobowemu również z innych tytułów niż praca.

Zasiłek przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego (od 1 stycznia 2010r. 7 dni, a od 1 stycznia 2012 r. 14 dni), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

REKLAMA

Świadczenie takie należne jest więc każdemu sprawującemu nad dzieckiem opiekę, objętemu ubezpieczeniem chorobowym:

  • pracownikowi,
  • członkowi rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółka rolniczego,
  • nakładcy,
  • zleceniobiorcy lub wykonującemu inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym,
  • prowadzącemu pozarolniczą działalność oraz osobom z nim współpracującym,
  • wykonującemu odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • odbywającemu służbę zastępczą,
  • duchownemu.

Zarówno urlop jak i zasiłek ojcowski może trwać obecnie tydzień, tj. 7 dni kalendarzowych i jest niepodzielny.

Zobacz: Urlop ojcowski

Pracownicy składają wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego swojemu pracodawcy, dołączając stosowne dokumenty. Na tej podstawie wypłacany jest im zasiłek za okres urlopu ojcowskiego. Pozostali ojcowie, ubezpieczeni z innych tytułów, chociaż nie zostaje im udzielony urlop ojcowski, to mogą zwrócić się o wypłatę zasiłku za taki sam okres do swojego płatnika (np. zleceniobiorca do zleceniodawcy) lub bezpośrednio do ZUS (np. prowadzący działalność).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski składa się najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu/zasiłku ojcowskiego.

Do wniosku o wypłatę zasiłku musimy dołączyć następujące dokumenty:

  • · skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
  • · oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu,
  • · jeśli jesteśmy pracownikiem – pracodawca wystawia zaświadczenie o udzieleniu urlopu ojcowskiego i jego okresie,
  • · jeśli jesteśmy osobą prowadzącą działalność pozarolniczą – składamy oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej i wnioskowanym okresie zasiłku ojcowskiego,
  • · ojcowie ubezpieczeni z pozostałych tytułów uprawniających do takiego zasiłku - składają zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej i wnioskowanym okresie zasiłku,
  • · Za pracowników pracodawca sporządza również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, a w przypadku osób niebędących pracownikami konieczne jest przekazanie wypełnionego druku ZUS Z-3a.

REKLAMA

Pamiętajmy! Prawo do zasiłku dla ojca jest niezależne od sytuacji w jakiej znajduje się matka. A więc nie ma znaczenia, czy matka pobrała zasiłek macierzyński, czy też nie ma do niego prawa. Tata może wnioskować o zasiłek ojcowski, o ile faktycznie ma zamiar w tym czasie sprawować opiekę nad dzieckiem.

Paweł L. od września 2009r. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia. Jest zgłoszony z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 15 lutego 2009 r. Pawłowi L. urodziło się dziecko. W związku z tym złożył on 29 stycznia 2010 r. swojemu zleceniodawcy wniosek o wypłatę tygodniowego zasiłku dla ojca, wskazując okres od 2 do 8 lutego 2010r. Załączył do wniosku: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oświadczenie, że nie pobrał wcześniej takiego zasiłku z innego tytułu, oświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej za ten okres. Zleceniodawca sporządzi druk Z-3a i przekaże wniosek wraz z pozostałymi dokumentami do ZUS, celem wypłaty zasiłku.

Zobacz serwis: Zasiłek macierzyński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA