REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mamy prawo do zasiłku macierzyńskiego mimo ustania ubezpieczenia

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie w czasie ubezpieczenia chorobowego. Przepisy przewidują jednak sytuacje, kiedy mimo, iż nie jesteśmy już objęte ubezpieczeniem chorobowym, nadal przysługuje nam prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Wypłata zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego jest możliwa w następujących okolicznościach:

REKLAMA

  • kiedy tytuł do ubezpieczeń społecznych wygasł nam w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego,
  • kiedy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy została przedłużona do dnia porodu,
  • gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • jeśli urodzimy dziecko już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), ale zatrudnienie ustało w okresie ciąży z naruszeniem przepisów prawa,
  • kiedy urodzimy/przyjmiemy na wychowanie dziecko w trakcie urlopu wychowawczego.

Zasiłek macierzyński przysługuje na następujących warunkach:

1. Kiedy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego wygasł nam tytuł do ubezpieczeń społecznych jako:

  • pracownika,
  • członka rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółka rolniczego,
  • osoby wykonującej pracę nakładczą,
  • osoby wykonującej pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia lub osoby z nią współpracującej,
  • osoby prowadzącej pozarolniczą działalność lub osoby z nią współpracującej,
  • osoby wykonującej odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • ·osoby duchownej,

po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, pozostały, niewykorzystany jeszcze wymiar zasiłku macierzyńskiego wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Anna P. wykonywała umowę zlecenia, która została zwarta do dnia 31 marca 2009r. Podlegała z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a także przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W styczniu urodziła dziecko, nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. Do końca trwania umowy zlecenia wykorzystała 10 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Po 31 marca 2009r. nadal ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez pozostałe 10 tygodni. Za ten okres zasiłek będzie wypłacał ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Anny P.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Kiedy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy została przedłużona do dnia porodu - zasiłek macierzyński otrzymujemy w wymiarze przysługującym z tytułu urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (przypomnijmy, że umowy te ulegają przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży), zasiłek wypłaca ZUS.

Magdalena C. była zatrudniona na podstawie umowy na czas określony, od 1 sierpnia 2007r. do 31 lipca 2008r. W trakcie wykonywania tej umowy zaszła w ciążę, a termin porodu został wyznaczony na 23 listopada 2008r. W związku z powyższym pracodawca miał obowiązek przedłużyć Magdalenie C. umowę do dnia porodu, który nastąpił 20 listopada 2008r. Od tego dnia Magdalenie C. przysługiwał zasiłek macierzyński przez 20 tygodni, wypłacany przez ZUS.

REKLAMA

3. Gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy- jeżeli nie zapewniono nam innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, a od dnia porodu zasiłek macierzyński w podstawowym wymiarze, skróconym o 2 tygodnie.

Kornelia T. zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony, będąca w 6 miesiącu ciąży, została zwolniona przez pracodawcę z uwagi na likwidację jego firmy. Pracodawca nie mógł zapewnić Kornelii T. innego zatrudnienia. W związku z tym, Kornelii T. po ustaniu zatrudnienia do dnia porodu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, natomiast od dnia porodu zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni.

4. Jeśli urodzimy dziecko już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), ale zatrudnienie ustało w okresie ciąży z naruszeniem przepisów prawa (jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu) - zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez ZUS, przez okres podstawowy, skrócony o 2 tyg.

Joanna D. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony 3 lat. Kiedy przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o stwierdzonej ciąży, pracodawca rozwiązał z nią umowę, mimo, iż umowa ta nie zawierała klauzuli o możliwości rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. Joanna D. odwołała się do sądu, który orzekł, iż pracodawca niezgodnie z prawem rozwiązał umowę. Joanna D. urodziła dziecko po rozwiązaniu umowy i orzeczeniu sądowym. Osobie tej będzie należny zasiłek macierzyński w wymiarze 18 tygodni.

5. Kiedy urodzimy/przyjmiemy na wychowanie dziecko w trakcie urlopu wychowawczego – co do zasady w trakcie urlopu wychowawczego nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem chorobowym, jednak przepisy uprawniają nas do pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli cały okres zasiłku macierzyńskiego przypada na okres urlopu wychowawczego, to jego wymiar skraca się o 2 tygodnie. Jeżeli przysługujący okres zasiłku wykracza poza urlop wychowawczy, przysługuje pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek wypłaca ZUS, bądź pracodawca, jeżeli jest uprawniony do wypłaty świadczeń. Jemu też należy dostarczyć niezbędne dokumenty.

Paulina F. przebywa na urlopie wychowawczym, który został jej udzielony do 12 stycznia 2010 r. W trakcie tego urlopu zaszła w ciążę i 11 stycznia 2009 r. urodziła trojaczki. W związku z tym Paulina F. nabyła prawa do zasiłku macierzyńskiego, który będzie jej wypłacany przez 31 tygodni.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Związki partnerskie. Ministerstwa: ogromne pole dla nadużyć finansowych, brak oszacowania kosztów budżetowych, sprzeczność z Konstytucją RP

Trwają rządowe prace legislacyjne nad projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i projektem ustawy wprowadzającej tą pierwszą. Wiele resortów zgłosiło swoje uwagi. Często podkreślanym zarzutem jest duże ryzyko trudnych do oszacowania skutków finansowych nowych przepisów. A Ministerstwo Finansów zauważyło, że w Ocenie Skutków Regulacji obu projektów brak jest konkretnej informacji dotyczącej źródła finansowania projektowanych rozwiązań, jak również analizy wpływu przedstawionych rozwiązań na sektor finansów publicznych.

Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

REKLAMA

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

REKLAMA