Osiedlając się w Hiszpanii warto znać swoje prawa w sytuacji, kiedy będziemy chcieli założyć rodzinę i mieć dzieci. Jednym z takich uprawnień jest zasiłek macierzyński.
W odróżnieniu od Polski, prawo w Hiszpanii nie wymaga, aby pracownik czy pracownica starająca się o urlop macierzyński była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Dopuszczalne są także inne formy zatrudnienia, nawet zatrudnienie w ramach szkolenia.
Zasadniczo okres trwania zasiłku macierzyńskiego trwa 180 dni i rozpoczyna się z dniem porodu. Może rozpocząć się także z dniem urlopu macierzyńskiego, jeżeli jest on wykorzystywany przed porodem.
Inną podstawą do otrzymania takiego zasiłku jest urlop z powodu adopcji lub opieki w ramach rodziny zastępczej (nawet jeśli ta opieka jest tymczasowa). Dotyczy dziecka do szóstego roku życia oraz pomiędzy 6 a 18 rokiem życia, jeśli jest ono niepełnosprawne (co najmniej 33 proc. niepełnosprawności).
Matka może zrezygnować na rzecz ojca z urlopu macierzyńskiego (maksymalnie do dziesięciu tygodni). Wtedy zasiłek przechodzi na ojca.
Należy jednak pamiętać, iż pomimo że w Hiszpanii nabywa się prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet jeżeli nie jest się zatrudnionym na umowę o pracę, to jednak bezwzględnie wymagany jest okres płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.
- dla kobiet poniżej 21 roku życia – nie jest wymagany żaden okres płacenia składek
- dla kobiet pomiędzy 21 a 26 rokiem życia – wymaga się minimum 90 dni płacenia składek w ciągu minionych 7 lat przed porodem, lub 180 dni w ciągu całego okresu dotychczasowego zatrudnienia
- dla kobiet, które ukończyły 26 lat wymaga się odpowiednio albo 180 dni, albo 360 dni płacenia składek na ubezpieczenie.
Zasiłek może być pobierany tylko przez jedno z rodziców, ale możliwa jest zmiana osoby uprawnionej w trakcie trwania okresu zasiłku.