REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasiłek macierzyński w Hiszpanii

Magdalena Golińska
aplikant radcowski

REKLAMA

REKLAMA

Osiedlając się w Hiszpanii warto znać swoje prawa w sytuacji, kiedy będziemy chcieli założyć rodzinę i mieć dzieci. Jednym z takich uprawnień jest zasiłek macierzyński.

W odróżnieniu od Polski, prawo w Hiszpanii nie wymaga, aby pracownik czy pracownica starająca się o urlop macierzyński była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Dopuszczalne są także inne formy zatrudnienia, nawet zatrudnienie w ramach szkolenia.

REKLAMA

Zasadniczo okres trwania zasiłku macierzyńskiego trwa 180 dni i rozpoczyna się z dniem porodu. Może rozpocząć się także z dniem urlopu macierzyńskiego, jeżeli jest on wykorzystywany przed porodem.
Inną podstawą do otrzymania takiego zasiłku jest urlop z powodu adopcji lub opieki w ramach rodziny zastępczej (nawet jeśli ta opieka jest tymczasowa). Dotyczy dziecka do szóstego roku życia oraz pomiędzy 6 a 18 rokiem życia, jeśli jest ono niepełnosprawne (co najmniej 33 proc. niepełnosprawności).

Matka może zrezygnować na rzecz ojca z urlopu macierzyńskiego (maksymalnie do dziesięciu tygodni). Wtedy zasiłek przechodzi na ojca.

Należy jednak pamiętać, iż pomimo że w Hiszpanii nabywa się prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet jeżeli nie jest się zatrudnionym na umowę o pracę, to jednak bezwzględnie wymagany jest okres płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.

  1. dla kobiet poniżej 21 roku życia – nie jest wymagany żaden okres płacenia składek
  2. dla kobiet pomiędzy 21 a 26 rokiem życia – wymaga się minimum 90 dni płacenia składek w ciągu minionych 7 lat przed porodem, lub 180 dni w ciągu całego okresu dotychczasowego zatrudnienia
  3. dla kobiet, które ukończyły 26 lat wymaga się odpowiednio albo 180 dni, albo 360 dni płacenia składek na ubezpieczenie.

 Zasiłek może być pobierany tylko przez jedno z rodziców, ale możliwa jest zmiana osoby uprawnionej w trakcie trwania okresu zasiłku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 świadczeń w roku szkolnym 2024/25. Ile, dla kogo i do kiedy wnioski?

Wybraliśmy kilka najważniejszych form pomocy materialnej przeznaczonej dla uczniów w nadchodzącym roku szkolnym. Niektóre wnioski już można składać, inne lada moment. Jakie kryteria są wymagane?

Do kiedy Dobry start 2024? Do jakiego wieku dziecka przysługuje?

Do kiedy wniosek o Dobry start 300+ można składać w 2024 roku? Kiedy będzie wypłata 300 zł, gdy wniosek zostanie złożony w lipcu lub sierpniu? Do jakiego wieku dziecka przysługuje 300+?

Akcja CBA na uczelniach prywatnych w Łodzi, Krakowie i Katowicach. W tle korupcja, nieprawidłowości i nawet 200 tys. zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili operację na terenie Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Katowic, zatrzymując trzech mężczyzn i jedną kobietę. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach wyższych, a także działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

REKLAMA

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Czy to może zachęcić emerytów do pracy?

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Taki pomysł trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Czy ma szansę na realizację i czy mógłby zachęcić emerytów do pracy?

Zmiany w terminarzu wypłat 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Data przelewu zmieni się trzykrotnie.

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r.

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

REKLAMA

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA