Świadczenie macierzyńskie w Islandii
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym świadczeniem są w Islandii płatności z tytułu narodzin dziecka z Funduszu Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich. Rodzic ma także prawo do urlopu na ustalony okres czasu. Ma to zastosowanie zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Kwota takich płatności stanowi określony ułamek płac danej osoby. Fundusz Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich jest finansowany ze składek ubezpieczeniowych pobieranych od pracodawców. Osoby, które nie pracowały na Islandii, lecz niezależnie od tego, zamieszkiwały w tym kraju przez 12 kolejnych miesięcy, są także uprawnione do płatności minimalnych, zwanych zasiłkami macierzyńskimi/ojcowskimi ze skarbu państwa z tytułu narodzin dziecka. Państwowy Instytut Ubezpieczeń Społecznych administruje wypłatą zasiłków macierzyńskich/ojcowskich ze skarbu państwa, a także wypłatami z Funduszu Urlopów Macierzyńskich/Ojcowskich.
REKLAMA
Jeżeli pracujesz na Islandii przez co najmniej miesiąc przed urodzeniem i przenosisz prawa do świadczenia macierzyńskiego z innego państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (na przykład z Polski), otrzymasz świadczenie macierzyńskie wynoszące co do zasady 80% twojego dochodu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Urlop macierzyński może potrwać łącznie do 9 miesięcy. Każdy rodzić ma do swojej dyspozycji 3 miesiące urlopu oraz kolejne 3 miesiące, które mogą rozdysponować między siebie według własnej potrzeby. Aby ubiegać się o świadczenia macierzyńskie rodzice powinni złożyć wniosek do Państwowego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych 6 tygodni przed oczekiwaną datą narodzin dziecka.
Źródło: www.eures.praca.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat