REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r.

dziecko, rodzina, zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r. Ile wynosi za okres urlopu macierzyńskiego, a ile za okres urlopu rodzicielskiego? Co z dodatkowym uzupełniającym urlopem macierzyńskim dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po narodzinach? Zasiłek macierzyński a umowa przedłużona do dnia porodu.
rozwiń >

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej nie tylko w przypadku urodzenia dziecka. O zasiłek macierzyński może wystąpić także ubezpieczona, która przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 14 r.ż., a także w przypadku, gdy ubezpieczona przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, a także urlopu ojcowskiego. Warto pamiętać, że zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo posiada się ubezpieczenie chorobowe.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r.: urlop macierzyński

W zależności od tego, za który okres ww. urlopu przysługuje zasiłek, różni się on wysokością oraz okresem wypłacania. W przypadku pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopy macierzyńskiego lub urlopu na warunkach macierzyńskiego, przysługuje – w zależności od liczby urodzonych lub przyjętych na wychowanie dzieci – od 20 tygodni do 37 tygodni.

Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego za powyższy okres wynosi w zależności od ilości urodzonych lub przyjętych na wychowanie dzieci:

  • 20 tygodni (140 dni) w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,
  • 31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dwójki dzieci podczas jednego porodu,
  • 33 tygodni (231 dni) w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie trójki dzieci podczas jednego porodu,
  • 35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie czwórki dzieci podczas jednego porodu,
  • 37 tygodni (259 dni) w przypadku urodzenia piątki i więcej dzieci podczas jednego porodu lub w przypadku przyjęcia piątki lub więcej dzieci.
Ważne

Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Warto pamiętać o tym, że jeszcze przed porodem można skorzystać z maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego. Po wykorzystaniu ich przed porodem, po porodzie można skorzystać z pozostałej reszty urlopu. 

REKLAMA

Można także skrócić czas pobierania zasiłku. Jednakże, należy wykorzystać co najmniej 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Pozostałą część zasiłku może wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka bezpośrednio po terminie, w którym ubezpieczona zrezygnowała z zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Urlop ten nie może być krótszy niż 7 dni. Skrócony urlop macierzyński płatny jest 100 proc.

Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r.: urlop ojcowski

Pracownik – ojciec dziecka – w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do dwóch tygodni. Prawo to przysługuje do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia lub w przypadku przysposobienia dziecka, przysługuje do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Można go wykorzystać jednorazowo, bądź podzielić na dwie równe części. Oznacza to, że żadna z części urlopu ojcowskiego nie może być krótsza niż tydzień.

Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r.: urlop rodzicielski

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wymiarze:

  • 38 tygodni, w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 r.ż., a w przypadku dziecka, wobec, którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia albo dziecko w wieku do 14 roku życia i wystąpiłeś do sądu w sprawie jego przysposobienia
  • 41 tygodni w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka
  • 43 tygodni w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie dwójki dzieci

REKLAMA

Jeżeli dziecko posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, okres urlopu rodzicielskiego za który przysługuje zasiłek macierzyński wydłuża się. Jest to 65 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz 67 tygodni w przypadku urodzenia dwójki dzieci.

Każdy pracownik – rodzic dziecka – posiada wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Nie można przenieść tego prawa na drugiego rodzica. Z zasiłku można skorzystać zarówno jednorazowo, lub w maksymalnie pięciu częściach. Ostatnia z części może zostać wykorzystana najpóźniej do końca roku, w którym dziecko skończy sześć lat.

Ważne

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Łączenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

W przypadku, gdy pracownica do 21 dni po porodzie lub do 21 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie  złoży wniosek do pracodawcy o udzielenie urlopu macierzyńskiego (bądź urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wysokość podstawy zasiłku za cały okres wyniesie 81,5 proc. We wniosku nie można uwzględnić nieprzenaszalnej części urlopu rodzicielskiego. Za nieprzenoszalne 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica, zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński – co w przypadku umowy przedłużonej do dnia porodu

W przypadku, gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu – rozwiązuje się wraz z dniem urodzenia dziecka. Jest to także pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego pracownicy. Zasiłek macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W takim przypadku za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego, zasiłek macierzyński opłaca pracodawca. Następie obowiązek ten przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca powinien przekazać wraz z zaświadczeniem Z-3, odpis skróconego aktu urodzenia dziecka (lub kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem), kopię wniosku pracownicy (potwierdzoną za zgodność z oryginałem), a także kopię świadectwa pracy lub inne pismo potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy. Wniosek do ZUS o wypłatę tego zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego przekazuje pracodawca, a następnie pracownica może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres urlopu rodzicielskiego. Informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w racie macierzyństwa, w tym dokumenty i wysokość zasiłków znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.

Zasiłek macierzyński 2025 r. i 2026 r.: dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków

12 grudnia 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą dodatkowy uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach. Ustawa ma wejść w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia. Nowela wprowadza uzupełniający urlop macierzyński w wymiarze od 8 do 15 tygodni. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Urlop ten będzie płatny 100 proc. Nowela zakłada:

  • do 15 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 15. tygodnia po porodzie. 
  • do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową powyżej 1000 g. Urlop przysługuje za każdy tydzień hospitalizacji dziecka do 8. tygodnia po porodzie. 
  • do 8 tygodni urlopu dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, w przypadku, gdy hospitalizacja trwa co najmniej 2 kolejne dni lub pobyt dziecka w szpitalu przypada między 5. a 28. dniem po porodzie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Osoba niepełnosprawna musi stanąć przed komisją w Polsce. Nie są uznawane dokumenty z Niemiec

Osoba niepełnosprawna mająca niemiecką legitymację osoby niepełnosprawnej nie może na podstawie dokumentów niemieckich zaktualizować polskiego orzeczenia o niepełnosprawności.

Niższe rachunki za prąd od stycznia do końca września 2025 r. Czy każdy odbiorca energii może skorzystać? Jakich formalności dopełnić?

Zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oznacza niższe rachunki za okres od stycznia do końca września 2025 roku. Będzie mogła skorzystać tylko określona grupa odbiorców energii elektrycznej. Jakich formalności dopełnić?

Sąd: Na wcześniejszą emeryturę przeszły przed 1 stycznia 2013 r., a na powszechną (65 lat i 60 lat) po tej dacie [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Wciąż do redakcji infor.pl docierają pytania osób poszkodowanych przez przejście z emerytury wcześniejszej na powszechną. Dotyczą: 1) kto i dlaczego podlega temu wyrokowi i 2) dlaczego sądy okręgowe stosują wyrok TK pomimo braku jego publikacji w Dzienniku Ustaw?

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie

Zasiłek pielęgnacyjny 2025 r. i 2026 r. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie. Komu przysługuje? Czy przysługuje cudzoziemcom? Czy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wzrośnie 1 marca 2025 r.? Kiedy najlepiej złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Umiera od niego 20 razy więcej Polaków niż w wypadkach drogowych. Współsprawcy smogu grozi nawet 5000 zł grzywny. Gdzie zgłosić śmierdzący dym z komina?

Jeżeli widzimy, że z czyjegoś komina wydobywa się cuchnący palonym plastikiem, czarny lub zabarwiony dym – dla dobra swojego, swojej rodziny i ogółu – nie powinniśmy pozostawać obojętni. Spalanie odpadów, będące najczęstszą przyczyną takiego zjawiska – jest w Polsce zakazane, a za naruszenie powyższego zakazu – sprawcy grożą poważne konsekwencje. Nie pozwólmy na rozwój smogu w naszym kraju oraz zatruwanie i skracanie życia naszego i naszych bliskich.

Podwyższenie opłaty za wniesienie prywatnego aktu oskarżenia od lutego 2025 r. 500 zł zryczałtowanej równowartości wydatków

Minister Sprawiedliwości chce podnieść wysokość zryczałtowanej równowartości wydatków w sprawach z oskarżenia prywatnego do kwoty 500 zł. Obecnie jest to kwota 300 zł i obowiązuje od 1998 r. Bez uiszczenia tej opłaty nie można skutecznie wnieść do sądu prywatnego aktu oskarżenia. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

MOPS: Zasiłek specjalny dla osób tracących pracę. Wczoraj 4000 zł netto, a dziś zasiłek

Niewiele osób wie, że MOPSy i OPSy mają narzędzia do wypłaty zasiłku dla osoby, która wczoraj była dobrze sytuowana (w znaczeniu np. dobrej pracy), ale nagle utraciła dochody i znalazła się na tzw. zakręcie. Są specjalne przepisy i zasiłki dla „osób tracących nagle dochód” (w znaczeniu źródło dochodu).

Renta socjalna a znaczny stopień niepełnosprawności. Czy będzie zmiana przepisów?

Aktualnie samo posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności nie uprawnia jeszcze do otrzymana renty socjalnej. Czy przepisy się zmienią? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na interpelację poselską w tej sprawie.

REKLAMA

Nagroda jest wyróżnieniem. Przyznanie nagrody nie jest obowiązkiem pracodawcy

Nagrody powinny być przyznawane jedynie za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Pracodawca decyduje o jej wysokości na podstawie subiektywnej oceny. Nie ma jednak obowiązku przyznawania nagrody pracownikowi.

Świadczenie urlopowe w 2025 roku. Ponad 3220 zł, a następnie wyrównanie?

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców spoza sfery budżetowej, którzy nie tworzą zfśs i zatrudniają poniżej 50 pracowników. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w styczniu 2025 r.?

REKLAMA