Zasiłek macierzyński w 2023
REKLAMA
REKLAMA
- Komu przysługuje zasiłek macierzyński w 2023?
- Ile wynosi urlop macierzyński 2023?
- Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2023?
- Zasady naliczania zasiłku macierzyńskiego w 2023
- Ile czasu można pobierać zasiłek macierzyński?
- Zasiłek macierzyński w przypadku śmierci dziecka
Komu przysługuje zasiłek macierzyński w 2023?
Z dniem 1 stycznia 2023 została rozszerzona lista uprawnionych do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Od tego roku uzyskała do niego prawo również osoba, która przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 14 roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia.
REKLAMA
Zatem zasiłek macierzyński w 2023 przysługuje osobie, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
- urodziła dziecko,
- przyjęły na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiły do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
- przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 14 roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia,
- przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.
Z zasiłku macierzyńskiego może skorzystać także ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek rodziny jeżeli:
- matka dziecka umrze lub porzuci dziecko oraz
- osoby te przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.
Wypłata zasiłku macierzyńskiego trwa tyle czasu, ile wynosi urlop macierzyński.
Ile wynosi urlop macierzyński 2023?
Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi:
- 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci,
- 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci,
- 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci,
- 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci
Zasiłek macierzyński przysługuje również osobom, które przyjmują dziecko na wychowanie, jako rodzina zastępcza. Wówczas długość zasiłku zależy od liczby dzieci przyjętych jednocześnie na wychowanie i jest analogiczna do powyższych wymiarów.
Ile wynosi zasiłek macierzyński w 2023?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od wyboru osoby uprawnionej. Może być to albo 80% przez cały okres 1 roku albo 100% przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i 60% przez okres pobierania zasiłku rodzicielskiego.
Zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres do:
- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
- 8 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
- 3 tygodni urlopu rodzicielskiego, w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.
Zasady naliczania zasiłku macierzyńskiego w 2023
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, którą jest średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Oznacza to, że przebywając na urlopie macierzyńskim można otrzymać zasiłek w wysokości 100% pensji. Jest to możliwe w przypadku otrzymywania stałego wynagrodzenia.
Ile czasu można pobierać zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
Zasiłek macierzyński w przypadku śmierci dziecka
Kobieta, która urodziła martwe dziecko, bądź której dziecko umrze, zanim skończy 8 tydzień życia, ma prawo do zasiłku przez 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od śmierci dziecka.
Jeżeli dziecko umrze po 8 tygodniu życia, zasiłek przysługuje przez 7 dni od jego śmierci.
Jeśli urodzi więcej dzieci przy jednym porodzie, a jedno z dzieci umrze po 8 tygodniu życia, przysługuje zasiłek przez okres odpowiedni do liczby pozostałych dzieci, minimum przez 7 dni od śmierci dziecka.
Zasady te dotyczą także opiekunów przyjmujących dziecko lub dzieci na wychowanie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz.1133 ost.zm. 2022 r. poz.655)
- Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat