Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu macierzyństwa
REKLAMA
REKLAMA
Z powodu macierzyństwa przysługuje pracownikowi oraz pracownicy prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego. Jednakże można do tych świadczeń dołączyć również zasiłek chorobowy. Zasiłek chorobowy przysługuje bowiem z powodu niezdolności do pracy w trakcie ciąży. Pracownica ma prawo do 270 dni zasiłku chorobowego w czasie ciąży.
REKLAMA
Zasiłek macierzyński
REKLAMA
Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Ponadto zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy jeszcze w dwóch innych przypadkach. Po pierwsze, jeśli pracownica w czasie pracy lub urlopu wychowawczego przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Po drugie, gdy pracownica przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia. W tych dwóch przypadkach prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownikowi.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego.
Zobacz: Czy matka ma prawo mieć dość dziecka?
Ponadto zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka. Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka w przypadku rezygnacji przez matkę dziecka a urlopu macierzyńskiego.
Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?
Zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki oraz pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Jeśli opieka sprawowana jest nad dziećmi zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Zobacz także: Co należy wiedzieć o zasiłku opiekuńczym?
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat