Zasiłek macierzyński 2012
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
REKLAMA
1) urodziła dziecko;
2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.
Powyższe zasady stosuje się także do ojca, jeżeli był on objęty ubezpieczeniem chorobowym.
REKLAMA
Warto dodać, że w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą oni zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Z dniem 1 stycznia 2012 roku z zasiłku macierzyńskiego nie będzie mogła skorzystać osoba opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe, która w ramach rodziny zastępczej zawodowej przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia)- bez względu czy osoba jest spokrewniona z dzieckiem czy nie.
Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?
Jeżeli ubezpieczenie chorobowe ustało w czasie trwania ciąży, wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy - zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Jeżeli z ubezpieczoną rozwiązano stosunek pracy w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia przysługuje również pracownicy, która została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.
Przez jaki okres czasu przysługuje zasiłek macierzyński?
Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W związku z nowelizacją ustawy Kodeks pracy od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także urlopu ojcowskiego.
Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi:
- 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Matka, po wykorzystaniu okresu urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który w 2012 roku będzie wynosił do 4 tygodni (przy jednym dziecku) lub nawet do 6 tygodni (przez urodzenie więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie).
Zobacz także: Zasiłek macierzyński- Vademecum
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę jego wymiaru.
Natomiast, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.
Dokumenty wymagane do wypłaty zasiłku macierzyńskiego:
- zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem,
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.
Zobacz również: Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat