Co należy wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje zasiłek macierzyński?
REKLAMA
Zasiłek macierzyński przysługuje matce, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:
• urodziła dziecko;
• przyjęta na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
• przyjęta na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia.
W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.
Ojciec dziecka (podlegający ubezpieczeniu chorobowemu) ma również prawo do zasiłku macierzyńskiego. Po pierwsze w przypadku, kiedy przyjął na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia, i wystąpił do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia.
Zobacz również: Jak otrzymać zasiłek macierzyński w razie adopcji?
Po drugie zaś w przypadku, gdy przyjął na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia.
Ponadto w razie śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ojcu dziecka, jeżeli przerwał zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Natomiast w przypadku skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek przysługuje ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Zobacz również: Zasiłek macierzyński dla ojca podczas pobytu matki dziecka w szpitalu
REKLAMA
Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.
Pani Magda była zatrudniona na podstawie umowa o pracę na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległa przedłużeniu do dnia porodu. Po porodzie Pani Magda mimo, że nie będzie już zatrudniona, będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
• urlopu bezpłatnego;
• tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Okres pobierania zasiłku
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto, jeśli zasiłek przysługuje ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu ojcowskiego.
Zobacz również serwis: Zasiłki
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat