Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku?
REKLAMA
Ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, kiedy to on, a nie matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego oraz w sytuacji, kiedy ojciec dziecka korzysta z urlopu ojcowskiego.
Ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, w przypadku rezygnacji z części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Matka dziecka może po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zrezygnować z dalszej jego części. Pozostałą część urlopu może wykorzystać ojciec dziecka. Za okres ten ojciec dziecka za ten czas otrzymać zasiłek macierzyński.
Zobacz również serwis: Zasiłek macierzyński
Ponadto ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego także, jeśli musiał przerwać pracę lub działalność gospodarczą i zaopiekować się dzieckiem w związku ze śmiercią matki dziecka albo porzuceniem przez nią dziecka.
Jak ojciec może otrzymać zasiłek?
Aby otrzymać zasiłek ojciec dziecka musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty:
1) skrócony odpisu aktu urodzenia dziecka,
2) zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego,
3) zaświadczenie o okresie udzielonego ojcu urlopu macierzyńskiego, gdy ojciec jest pracownikiem,
4) oświadczenie ojca o przerwaniu działalności, gdy prowadzi działalność pozarolniczą,
5) zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej, w przypadku innych ubezpieczonych,
6) zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 jeżeli ubezpieczony jest pracownikiem, lub zaświadczenie płatnika składek wystawione na druk ZUS Z-3a w przypadku ubezpieczonego innego niż pracownik.
Zobacz również: Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?
Ojciec może liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia złożenia dokumentów. W tym samym terminie ZUS powinien wydać decyzję o odmowie wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Od decyzji o odmowie prawa do zasiłku macierzyńskiego ojcu przysługuje odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat