Świadczenia na wypadek macierzyństwa na Litwie
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy świadczenie macierzyńskie
REKLAMA
Świadczenie macierzyńskie mogą otrzymać kobiety, które są objęte ubezpieczeniem społecznym na wypadek choroby i macierzyństwa, jeśli przed pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego opłacały składki na ubezpieczenia społeczne na wypadek choroby lub macierzyństwa przez okres co najmniej 3 z poprzedzających 12 miesięcy lub 6 z poprzedzających 24 miesięcy albo jeżeli otrzymały urlop macierzyński.
Co ważne, świadczenie macierzyńskie otrzymają również kobiety, które zostały zwolnione z pracy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego z powodu likwidacji, upadku firmy lub wygaśnięcia umowy o pracę.
Zobacz: Jakie są warunki pracy na Litwie
Okres wypłacania świadczenia
Kobieta, która urodziła po 30 tygodniach ciąży i później będzie otrzymywała świadczenie macierzyńskie przez okres 126 dni kalendarzowych. Jeśli okaże się, że poród jest skomplikowany i kobieta urodzi więcej niż jedno dziecko, świadczenie będzie płacone przez dodatkowych 14 dni. Pozostałe szczególne przypadki to:
1. poród w czasie 22-27 tygodnia ciąży – świadczenie wypłacane przez 28 dni po urodzeniu,
2. poród w czasie 28-30 tygodnia ciąży – świadczenie wypłacane przez 56 dni po urodzeniu,
3. poród w czasie 22-30 tygodnia ciąży – świadczenie wypłacane przez 28 dni po urodzeniu.
Kwota świadczenia macierzyńskiego na Litwie jest równa 100% wynagrodzenia kobiety.
Zasiłek macierzyński po zakończeniu urlopu macierzyńskiego
Zgodnie z przepisami prawa litewskiego jedno z rodziców, które jest członkiem funduszu chorobowego i zasiłków macierzyńskich otrzyma zasiłek, jeśli spełni następujące warunki:
1. jest na urlopie z tytułu opieki nad dzieckiem poniżej 1 roku życia,
2. w ciągu 24 miesięcy przed pierwszym dniem urlopu był członkiem funduszu chorobowego i zasiłków macierzyńskich przez 7 miesięcy.
Zobacz serwis: Urlopy
Zasiłek ojcowski
Nie tylko matka dziecka, ale również jego ojciec, które jest członkiem funduszu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu choroby i macierzyństwa, otrzyma zasiłek. Przepisy stanowią, że otrzyma to świadczenie jeśli:
1. został mu przyznany urlop z tytułu opieki nad dzieckiem do momentu aż dziecko ukończy 1 miesiąc życia,
2. w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed pierwszym dniem urlopu, opłacał składki przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy,
3. jego ojcostwo jest potwierdzone.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat